RTSH Sport Live

Portugalia “shkatërron” Luksemburgun, dopietë e CR7

  • 26/03/2023
  • |
  • Futboll Bota
Portugalia “shkatërron” Luksemburgun, dopietë e CR7
Formacioni i Roberto Martinez kryeson Grupin J me 6 pikë (zero gola të pësuar).

Portugalia ka arritur të marrë një fitore 6-0 në transfertën me Luksemburgun. Ndeshja nisi menjëherë mirë për luzitanët, të cilët rrëzojnë murin e Luksemburgut në minutën e 9-të: Nuno Mendes mbështet Cristiano Ronaldon, i cili vetëm duhet të shtyjë topin në rrjetë.

Vendasit e lënë në mënyrë efektive ndeshjen, pa u kthyer më, dhe pësojnë një goditje vdekjeprurëse një-dy: Joao Felix (15') dhe Bernardo Silva (18') mposhtin Moris, portierin e përrallës belge, Union Saint-Gilloise. Para pushimit kishte edhe kohë edhe për poker, të nënshkruar nga Cr7: ylli i Portugalisë shënoi dopietën e tij personale.

Kështu, golat e Ronaldos në 199 paraqitje për kombëtaren rriten në 124, dhe zëvendësohet në minutën e 68-të. Portugalia kontrollon dhe gjithashtu gjen golin e pestë me Otavioi, ndërsa në fund është Leao që kompleton 6-0. Kështu Portugalia e Roberto Martinez kryeson Grupin J e vetme me 6 pikë (zero gola të pësuar).