RTSH Sport Live

Probleme për Verstapen, Perez niset i pari në Arabinë Saudite

 • 18/03/2023
 • |
 • Formula 1
Probleme për Verstapen, Perez niset i pari në Arabinë Saudite
Charles Leclerc arriti kohën e dytë më të mire, por do të niset nga vendi i 12-të për shkak të penalizimit

Në garën e dytë të Botërorit 2023 të Formula 1, duket se të gjithë po marrin frymë lirisht. Sepse po kuptojnë se difektet mund t’i ndodhin edhe Red Bullit. Në kualifikueset për Çmimin e madh të Arabisë Saudite, Max Verstappen ndalet gjatë sesionit të dytë të provave për shkak të një problemi në boshtin e transmisionit dhe do ta nisë garën të dielën nga vendi i 15-të. Red Bull duhet të ngushëllohet me pole position të arritur nga Sergio Perez.

Edhe Ferrari ka arritur një rezultat të mirë me Charles Leclerc, i cili arriti kohën e dytë më të mirë në përfundim të provave zyrtare. Por për shkak të dënimit për përdorimin e çentralinës së tretë në makinën e tij, ai do të niset në vendin e 12-të, të dielën në garë. Nga ky penalizim i pilotit të Ferrarit, përfiton Fernando Alonso që do të niset nga vendi i dytë me Aston Martin e tij, t'i paraprirë Mercedesit të George Russell dhe Ferrarit të dytë të Carlos Sainz. Gara të dielën në Arabinë Saudite do të  nisë në orën 18.00.

KUALIFIKUESET

Rreshti i parë

 1. Sergio Perez
 2. Fernando Alonso

Rreshti i dytë

 1. George Russell
 2. Carlos Sainz

Rreshti i tretë

 1. Lance Stroll
 2. Esteban Ocon

Rreshti i katërt

 1. Lewis Hamilton
 2. Oscar Piastri

Rreshti i pestë

 1. Pierre Gasly
 2. Nico Hulkenber

Rreshti i gjashtë

 1. Guanyu Zhou
 2. Charles Leclerc

Rreshti i shtatë

 1. Kevin Magnussen
 2. Valtteri Bottas

Rreshti i tetë

 1. Max Verstappen
 2. Yuki Tsunoda

Rreshti i nëntë

 1. Alexander Albon
 2. Nyck De Vries

Rreshti i dhjetë

 1. Lando Norris
 2. Logan Sargeant