RTSH Sport Live

PSG, me një këmbë në çerekfinale

  • 14/02/2024
  • |
  • UEFA Champions League
PSG, me një këmbë në çerekfinale
Mbappé dhe Barcola shënuan në fitoren e vështirë ndaj Real Sociedad

Paris Saint-Germain, me një këmbë në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve 2023/24. Francezët kanë mundur Real Sociedad 2-0 në “Parc des Princes”. Në pjesën e parë, lojtarët e Luis Enrique rrezikuan, me baskët që goditën traversën me Merino. Në pjesën e dytë dy francezë zgjidhën problemin: në minutën e 58-të Mbappé i zakonshme u kujdes për të firmosur për 1-0, më pas në minutën e 70-të Barcola e mbylli lojën me një përformancë fenomenale.

Kylian Mbappé ka shënuar 44 gola në 68 paraqitje në Ligën e Kampionëve: vetëm Lionel Messi (59) kishte shënuar më shumë në kompeticion përpara se të mbushte 25 vjeç.

Francezi ka marrë pjesë në 67 gola në 68 ndeshje të Champions League (44 gola, 23 asistime) - që nga debutimi në kompeticion më 27 shtator 2016, vetëm Robert Leëandoëski (70 - 59 gola, 11 asistime) ishte i përfshirë drejtpërdrejt në më shumë gola se sulmuesi i PSG-së në turne.