RTSH Sport Live

Reali përmbys Sociedadin, 2-1 në Bernabeu

  • 17/09/2023
  • |
  • Spanjë
Reali përmbys Sociedadin, 2-1 në Bernabeu
Humbja e parë e sezonit për baskët, të cilët dominuan për një çerek ore dhe u parakaluan pas golit të Barrenetxea.

Humbja e parë sezonale për Real Sociedad, që tremb Real Madridin, por përmbyset: 2-1 për Ancelottin, i cili bën pesë nga pesë dhe mbetet në krye të La Ligës. Nisje vibrante në Bernabeu, me Alex Remiron që ishte vendimtar menjëherë për të shpëtuar një rast të Alaba, por në minutat në vijim mysafirët dominuan. Miqtë nxjerrin në pah të gjitha cilësitë e tyre: shpejtësi ekzekutimi, teknikë e shkëlqyer dhe modele sulmuese, lojë vertikale dhe një Takefusa Kubo në formë të shkëlqyer. Lojtari japonez frymëzoi menjëherë golin e Barrenetxeas, i cili mposhti Kepa (4'), dhe në minutën e 10-të pa golin e dytë të anuluar.

Ritmi i Real Sociedad është shumë i lartë dhe merengët dridhen në çerekun e parë, me Brais Mendez gjithashtu pranë shënimit. Me kalimin e minutave, Real Madridi u ngrit sërish dhe Alex Remiro ishte vendimtar, duke neutralizuar Joselu, Carvajal dhe Rodrygo. Nga ana tjetër, Kubo dhe Merino trembin Kepën, i cili bën dy pritje të shkëlqyera.

Pjesa e parë mbyllet me rezultatin 1-0, gjë që nuk zgjat shumë. Me rifillimin e lojës, Valverde shënoi një eurogol për të barazuar në minutën e 47-të. Mbrojtja mike tregoi edhe një herë brishtësinë e saj, me një Le Normand katastrofik dhe në minutën e 60-të vjen 2-1: shënoi Joselu. Reagimi i Realit u kufizua në një rast për Oyarzabal, ndërsa në minutën e 90-të Alex Remiro bëri një mrekulli ndaj Bellingham për të parandaluar një tjetër gol. Kështu përfundon 2-1 për Real Madridin, i cili bën pesë nga pesë në La Liga: 15 pikë për Ancelottin, ende +2 ndaj Barçës.