Spanja i bën të gjitha, autogol dhe përmbysje përballë Gjeorgjisë

• 30/06/2024
  • |
Në Këln spanjollët pësojnë dhe më pas mposhtin Gjeorgjinë që mashtroi veten për 39'

Spanja mposhti Gjeorgjinë me rezultat 4-1 në fazën e 16-shes të Euro 2024 për të kaluar në çerekfinale. Në RheinEnergieStadion në Këln, spanjollët iu frikësuan një humbjeje të bujshme pas autogolit të Le Normand (18'), më pas morën përgjegjësinë dhe i vendosën gjërat në vend.

Së pari, një e majtë kirurgjikale nga Rodri (39'), më pas goditja nga Ruiz (51'), Nico Ëilliams (75') dhe Olmo (83') i dha de la Fuentes dhe ekipit të tij kualifikimin. Kvaratskhelia është i fundit që e hedh poshtë, por ndezjet e tij të papritura nuk arrijnë të dëmtojnë “La Roja”-n.

Në çerekfinalen e planifikuar për të premten më 5 korrik në Shtutgart, iberikët do të përballen me Gjermaninë në një ndeshje që tashmë ndihet si një finale.

Mbyllet sfida, spanjollët shijojnë suksesin 4-1. Gjeorgjia ndalet këtu, ndërsa Spanja shkon në çerekfinale ku e pret Gjermania.

83' - GOL! Spanjë – Gjeorgjia 4-1! Finalizim nga Dani Olmo i cili firmos 4-1 për Spanjën. Spanjollët të papërmbajtshme: kanë vënë në kasafortë kualifikimin për në çerekfinale ku do të takohen me Gjermaninë.

75' - “La Roja” e bën të sigurt fitoren me Nico Williams. Me një pasim nga nga Fabian Ruiz, sulmuesi spanjoll niset me shpejtësi dhe mposht Mamardashvilin me një gjuajtje të shkëlqyer me këmbën e djathtë nën traversë!

75' - Gol Nicholas Williams Arthuer

74’ – Yamal shërbehet nga Olmo në pozicion të parregullt: asistim në qendër dhe devijim fatkeq në portën e tij nga Gvelesiani, por nuk vlen, ka pozicion jashtë loje!

69' - Giorgi Tsitaishvili i sapofutur provon, por lojtari gjeorgjian kërkon më shumë fuqi sesa saktësi, goditje e gabuar.

55' - Morata tenton. Ish-sulmuesi i Juventusit po përpiqet në çdo mënyrë për të marrë skenën, por gjuajtja e tij me këmbën e djathtë përfundon jashtë portës kundërshtare.

51' - Goli i Fabián Ruiz Peña. Krosim i Yamal dhe goditje me kokë nga Ruiz, i cili nuk i lë asnjë shans Gjeorgjisë.

49' - Mundësi për Gjeorgjinë. Lojë brilante nga Kvaratskhelia, i cili sheh ose ndoshta ndjen që Unai Simón është jashtë portës së tij dhe tenton një gjuajtje nga mesfusha që shkon jashtë portës.

Nis pjesa e dytë

Pas 2 minutash shtesë, gjyqtari Letexier i bie bilbilit dhe i dërgon skuadrat në dhomat e zhveshjes. Përfundon pjesa e parë me rezultatin 1-1.

39' - GOL! Spanjë – Gjeorgjia 1-1! Finalizim i Rodrit. Pas 38 minutash vuajtjesh dhe ndërhyrjesh të jashtëzakonshme nga Mamardashvili, bie muri i ngritur nga Gjeorgjia. Rodri shënon golin nga distanca.

18' - GOL! Spanjë – Gjeorgji 0-1! Autogol nga Robin Le Normand. Në daljen e parë të Gjeorgjisë nga pjesa e vet, Kakabatdze e dërgon topin në zonë për Kvaratskhelia, topi përfundon në rrjetë nga devijimi i Le Normand.

8' - Spanja luan mirë, fiton këndoren e parë të ndeshjes pas një iniciative të madhe nga Cucurella i zakonshëm.

5' - Nisje perfekte nga Pedri në krosin e ulët të Carvajal. Mesfushori i Barcelonës tenton me një gjuajtje, e cila pritet pa problem nga Mamardashvili.

2' - Spanja fillon një lojë shumë të fortë menjëherë, duke zgjedhur zotërimin e zakonshëm mbytës. Gjeorgjia është tashmë në qoshe. Fabián Ruiz provon, por gjuajtja e tij kthehet nga një mbrojtës kundërshtar.

1’ – Spanjollët shkelmojnë topin të parët

Ndeshja në Këln vlen çerekfinalen kundër Gjermanisë. De La Fuente rinis njëmbëdhjetëshen titullarë pas rotacionit me Shqipërinë: Yamal dhe Ëilliams bashkë me Morata. Sagnol kërkon një sukses me Kvaratskhelia dhe Mikautadze të çliruar.

SPANJË-GJEORGJI

Spanja(4-3-3): Simon; Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella; Pedri, Rodri, Ruiz; Lamine Yamal, Morata, Ëilliams. Trajner: De La Fuente

Gjeorgjia(3-5-2): Mamardashvili; Gvelesiani, Kashia, Dvali; Kakabadze, Kiteishvili, Chakvetadze, Kochorashvili, Lochoshvili; Mikautadze, Kvaratskhelia. Trajner: Sagnol