RTSH Sport Live

Sporting hipotekon fazën e 16-shes, Marseja befasohet në fund

  • 15/02/2024
  • |
  • UEFA Europa League
Sporting hipotekon fazën e 16-shes, Marseja befasohet në fund
Portugezët fitojnë 3-1 në fushën e Young Boys, 2-2 për OM me Shakhtarin. Icardi bën që Galatasaray të fluturojë në fund: 3-2 kundër Spartës së Pragës

Në ndeshjen e parë të play-off-it të Europa League, Sporting i Lisbonës fitoi 3-1 ndaj Young Boys dhe garantoi kalimin në raundin tjetër. Marseja e Gennaro Gattuso u befasua në minutën e 94-të: 2-2 me Shakhtarin që shmangu një nokaut falë Eguinaldo menjëherë pas golit të Ndiaye për francezët. Galatasaray buzëqesh në fund: Icardi vendos në minutën e 91-të, turqit mposhtin 3-2 Spartën e Pragës.

Europa League

Feyenoord-Roma 1-1

Shënues: 46' Paixao (F), 67' Lukaku (R)

Galatasaray-Sparta Praga 3-2

Shënues: 19' Demirbay (G), 47' Preciado (S), 61' aut. Krejci (G), 65' Kuchta (S), 91' Icardi (G)

Shakhtar Donetsk-Marsiglia 2-2

Shënues: 64' Aubameyang (M), 68' Matvienko (S), 90' Ndiaye (M), 93' Eguinaldo (S)

Young Boys-Sporting Lisbona 1-3

Shënues: 31' aut. Amenda (S), 41' Gyokeres (S), 43' Ugrinic (Y), 48' Gonçalo Inacio (S)