RTSH Sport Live

Superliga e Kosovës, fitojnë Drita, Prishtina e Ballkani

  • 13/02/2021
  • |
  • Kosova
Superliga e Kosovës, fitojnë Drita, Prishtina e Ballkani
Superliga e Kosovës ka zbritur në fushë me tri ndeshjet e para për vitin 2021

Superliga e Kosovës ka zbritur sot në fushën e lojës me tri ndeshje, të vlefshme për javën e 19-të, të parat për vitin 2021.

Prishtina ka marrë një fitore 3-1 në shtëpi, në stadiumin “Fadil Vokrri”, përballë Drenisës Alban Shillova zhbllokoi sfidën në minutën e 13-të, por Dos Santos vendosi barazpeshën në minutën e 44-t. Në pjesën e dytë Prishtina u tregua më efikase dhe arriti që të shënojë edhe dy herë me Leonit Abazit, në minutën e 62-të dhe Gentian Muçës, në minutën e 71-të.

Skuadra kampione në fuqi, Drita ka marrë një fitore 1-0 përballë Llapit, në sfidën e zhvilluar në Gjilan. Golin e vetëm të kësaj sfide e ka shënuar Astrit Fazliu në minutën e 74-t.

Ballkani ka marrë një fitore të pastër në transfertë, 3-0 përballë Besës së Pejës. Golat për skuadrën e trajnerit, Shkëmbi u shënuar nga Edvin Kuç (22’) dhe Blend Baftiu (44’, 45′).

RENDITJA

#

Skuadrat

Nd.

F

B

H

G.SH

G.P

+/-

P

1

Drita

19

13

5

1

31

13

+18

44

2

Ballkani

19

13

2

4

46

25

+21

41

3

Prishtina

19

10

5

4

29

13

+16

35

4

Gjilani

18

8

5

5

18

16

+2

29

5

Feronikeli

18

5

8

5

22

16

+6

23

6

Arbëria

18

6

3

9

17

20

-3

21

7

Trepça'89

18

6

3

9

19

27

-8

21

8

Llapi

19

6

2

11

21

24

-3

20

9

Drenica Skënderaj

19

5

4

10

12

28

-16

19

10

Besa Pejë

19

1

3

15

13

46

-33

6