RTSH Sport Live

Verdiktet e Europa League: 8 skuadra kualifikohen, faza Play Off premton spektakël

  • 15/12/2023
  • |
  • UEFA Europa League
Verdiktet e Europa League: 8 skuadra kualifikohen, faza Play Off premton spektakël

Kanë përfunduar ndeshjet e fazës së grupeve të Europa League dhe janë përcaktuar emrat e tetë skuadrave që janë kualkifikuar në fazën e 1/8-ve të finales së këtij kompeticioni.

Atalanta, Bayer Leverkusen, Brighton, Liverpool, Rangers, Slavia Praga, Villarreal dhe West Ham kanë zënë vendin e parë në grupet respektive dhe kanë siguruar tashmë një biletë për në turin tjetër të turneut.

16 është numri i skuadrave që do të luajnë në Play Off-in e Europa League. 8 skuadrat që zunë vendin e dytë në grup në Europa League dhe 8 skuadrat që u renditën në vendin e tretë në grupet e Champions League. Çiftet e këtij raundi do të mësohen të hënën në mesditë, kur të hidhet shorti në Nion.

Skuadrat që u renditën të dytat në Europa League:

Freiburg (Gjermani)

Marseille (Francë)

Qarabag (Azerbaixhan)

Rennes (Francë)

Roma (Itali)

Sparta Prague (Republika Çeke)

Sporting Lisbona (Portugali)

Toulouse (Francë)

Skuadrat që zunë vendin e tretë në Champions League:

Benfica (Portugali)

Braga (Portugali)

Feyenoord (Holandë)

Galatasaray (Turqi)

Lens (Francë)

Milan (Itali)

Shakhtar (Ukrainë)

Young Boys (Zvicër)