RTSH Sport Live

Vlerësimet e “L’Equipe”, Lokman hyn në histori, Gjimshiti merr 6

 • 23/05/2024
 • |
 • UEFA Europa League
Vlerësimet e “L’Equipe”, Lokman hyn në histori, Gjimshiti merr 6

Finalja e Dublinit është përcjellë edhe nga “L’Equipe”, e cila ka habitur jo pak me vlerësimet e saj të protagonistëve të duelit mes Atalantës dhe Lverkusenit.

Kështu Lokman bëhet lojtari i 18-të, i cili vlerësohet me notën 10-të nga “L’Equipe”. “Nigeriani ishte autor i tri golave të bukur. Për Ademolan bëhet fjalë për ndeshjen perfekte. Shënoi tri gola në rrugë të ndryshme duke konfirmuar se ishte mbrëmja e tij”, argumentonte gazeta vendimin e marrë për t’i vendosur notën dhjetë sulmuesit nigerian.

Lokman i bashkohet një grupi të veçantë futbollistësh pasi përpara tij vetëm 16 futbollistë ishin vlerësuar me notën 10 nga “L’Equipe” për performancën e tyre.

Sa i përket të tjerëve “L’Equipe” kishte vlerësuar me notën më të ulët (6) mes fituesve katërshen e formuar nga Muso, Kolasinaç, Gjimshiti dhe De Ketelare.

Lojtarët më të vlerësuar nga “L’Equipe”:  

 1. Franck Sauzee (Francë-Greqi, 1988)
 2. Bruno Martini (Francë-Greqi, 1988)
 3. Oleg Salenko (Rusia-Kamerun, 1994)
 4. Lars Windfeld (Arhus-Nantë, 1997)
 5. Lionel Messi (Barcelona-Arsenal, 2010)
 6. Lionel Messi (Barcelona-Bajer Leverkusen, 2012)
 7. Robert Lewandowski (Borusia Dortmund-Real Madrid, 2013)
 8. Carlos Eduardo (Nisë-Guingamp, 2014)
 9. Neymar (Paris Saint-Germain-Dizhon, 2018)
 10. Dusan Tadic (Ajaks-Real Madrid, 2019)
 11. Lucas Moura (Totenham-Ajaks, 2019)
 12. Serge Gnabry (Bajern Mynih-Totenham, 2019)
 13. Kylian Mbappe (Francë-Kazakistan, 2021)
 14. Alban Lafont (Nantë-Paris Saint-Germain, 2021)
 15. Erling Haaland (Man Siti-Man Junajtid, 2022
 16. Dominik Livakovic (Kroaci 1-1 Brazil (4-2), 2022)
 17. Erling Haaland (Man Siti-RB Lajpcish, 2023)
 18. Ademola Lookman (Atalanta-Bajer Leverkusen