RTSH Sport Live

Xhaka te Roma, e mbaruar: ja të gjitha detajet

  • 11/06/2021
  • |
  • Futboll Bota
Xhaka te Roma, e mbaruar: ja të gjitha detajet
Tiago Pinto ka arritur një marrëveshje: një kontratë 4-vjeçare për 2.5 milion plus bonuse(18 shkojnë për Arsenalin)

Tik tak, Granit Xhaka te Roma, është një goditje e momenteve të fundit. Nga Anglia, por veçanërisht nga grumbullimi i Zvicrës, konfirmimet bien mbi një marrëveshje të afërt: marrëveshja duhet të arrihet për rreth 18 milionë, me përfshirjen e shpërblimeve të lehta që do të shërbejnë për të bindur Arsenalin. Por edhe Tiago Pinto nuk dyshon më në lidhje me rezultatin e negociatave, i cili tashmë ka zgjidhur çdo detaj me lojtarin: një kontratë 4-vjeçare për 2.5 milion plus bonuse, jo shumë më shumë se sa fitoi Xhaka në Londër.

Xhaka zgjedh Romën sepse Mourinho e zgjodhi atë. Dhe në disa situata, paratë nuk janë gjëja më e rëndësishme. Për më tepër, Arsenali ka filluar një revolucion të thellë teknik pas një sezoni të dështuar dhe do të dëgjojë ofertat për shumë lojtarë. Dhe Xhaka, i cili nuk është veçanërisht i dashur nga tifozët, duhet të zëvendësohet nga Ruben Neves, një portugez nga Ëolverhampton, i cili padyshim pilotohet nga  Mendes. "Është e vërtetë - pranoi Xhaka - kam pasur disa përvoja shumë negative. Nëse dikush kritikon performancën time, atëherë është një mendim që duhet të jem në gjendje të përballem. Por kur kjo bëhet më e thellë, kur lexon gjuhën e urrejtjes kundër familjes dhe kundër fëmijëve, atëherë kufiri tejkalohet".

Xhaka do të jetë në gjendje të familjarizohet me ambjentet e Romës në ditët në vijim. Kombëtarja e Zvicrës ka vendosur selinë për Kampionatin Europian në stadiumin Tre Fontane, në zonën e Eur. Dhe të mërkurën  do të sfidojë Italinë në Olimpico, në ndeshjen e dytë të grupit. Si kapiten, ai beson shumë tek forca e ekipit, aq sa solli me vete një valixhe të madhe, sikur do të luante turneun deri në finale: "Unë gjithmonë e bëj atë, është një mënyrë për të më motivuar me objektivae të rëndësishëm". Ndoshta ai do të lërë diçka në Romë, ku do të kthehet së shpejti: "Tani nuk po mendoj për të ardhmen por vetëm për Europianin".