RTSH Sport Live

Atletet e Majkëll Xhordan shiten në ankand për një shifër rekord

  • 03/02/2024
  • |
  • Gosip
Atletet e Majkëll Xhordan shiten në ankand për një shifër rekord

Gjashtë atlete të ndryshme të veshura nga Michael Jordan janë shitur në ankand për 8 milionë dollarë. Sipas shtëpisë së ankandeve “Sotheby's”, shifra e arritur është një rekord i ri për një ankand të këtij lloji. Gjashtë atlete të ndryshme të veshura nga Michael Jordan në vitet 1990 u shitën si një paketë e vetme për tetë milionë dollarë në një ankand në Nju Jork që u zhvillua të premten, më 2 shkurt.

Këto janë gjashtë këpucë të ndryshme dhe jo tre palë që kampioni i NBA ka veshur dhe më pas ia ka dhënë një drejtuesi të komunikimit të Chicago Bulls, Tim Hallam. Çdo këpucë do të ishte dhënë si dhuratë nga Jordani pas lojërave të tij vendimtare që i lejuan skuadrës të fitonte gjashtë kampionate NBA: në 1991, 1993 dhe midis 1996 dhe 1998. Kjo shitje regjistroi shifrën e dytë më të lartë të arritur ndonjëherë për disa artikuj sportive nga Jordan.

SHIFRA REKORD — Në fakt, rekordi për artikujt që i përkasin Michael Jordan dhe të shitura në ankand është një fanellë e veshur në vitin 1998 dhe e shitur në shtator 2022 për 10.1 milionë dollarë. Kjo shifër tejkaloi koston e fanellës që Diego Armando Maradona veshi në çerekfinalen e Argjentinës kundër Anglisë në Kupën e Botës 1986, e cila u ble në ankand në maj 2022 për 9.3 milionë dollarë.

Prillin e kaluar, kompania e manjatit franko-izraelit Patrick Drahi nxori në ankand një palë atlete të veshura nga Jordan gjatë finales së tij të fundit të NBA në 1998 me Chicago Bulls për 2.2 milionë dollarë. Prandaj, ankandi i këtyre gjashtë këpucëve të ndryshme arriti një rekord për këtë lloj artikulli koleksionist. Natyrisht, Sotheby's nuk dha emrin e blerësit të lotit. Gjashtë këpucët janë të gjitha nga Nike dhe përkatësisht: Air Jordan VI (1991), VII (1992), VIII (1993), XI (1996), XII (1997) dhe një Air Jordan XIV (1998).