RTSH Sport Live

Atletico blindon zonën Champions, Valencia në telashe

  • 18/03/2023
  • |
  • Spanjë
Atletico blindon zonën Champions, Valencia në telashe
Formacioni i Simeone ka triumfuar 3-0 me golat e Griezman, Carrasco e Lemar

Atletico Madrid triumfon, duke mposhtur 3-0 Valencian në Ëanda Metropolitano. Colchoneros pohuan epërsinë e tyre teknike dhe menjëherë morën kontrollin e lojës. Fillimisht është Marcos Llorente që i afrohet avantazhit, më pas Depay gjen ndërhyrjen e madhe të Mamardashvilit në dalje. Goli vjen në minutën e 23-të: Llorente frymëzon Griezmann, i cili nuk gabon vetëm përballë portierit. Atletico Madrid është në kontroll të plotë, por në minutën e 30-të mysafirët duket se barazojnë: Hugo Duro futet mirë në zonë dhe mposht Oblak. I thirrur në VAR, megjithatë, gjyqtari Montero e anulloi për një faull në fillim të aksionit.

Vendasit, në pjesën e dytë, rifilluan nga aty ku e kishin lënë në pjesën e parë, me dyfishimin që arriti në minutën e 49-të Carrasco kombinon me de Paul në zonë dhe mposht portierin gjeorgjian në shtyllën e largët. Në minutën e 67-të, vjen i treti: i porsaardhuri Morata fluturon në krah dhe jep një krosim perfekt për Lemar, i cili realizon për 3-0.

Atletico luan me autopilot dhe i afrohet pokerit disa herë. Në finale, Valencia goditi shtyllën me Lino, por kjo nuk mjaftoi. Në fund gëzohet Simeone, i cili fiton 3-0 dhe kalon, të paktën për një natë, në -5 nga vendi i dytë i zënë nga Real Madridi, i angazhuar me Barcelonën. Valencia, nga ana tjetër, mbetet në vendin e katërt nga fundi.