RTSH Sport Live

Bagnaia befason Marquez, niset i pari në Le Mans

 • 13/05/2023
 • |
 • Moto GP
Bagnaia befason Marquez, niset i pari në Le Mans
Ducati feston rezultatin në kualifikuese

Pecco Bagnaia feston në Le Mans, falë “pole position” të pushtuar në Çmimin e Madh të Francës, i vlefshëm për raundin e pestë të Kampionatit Botëror MotoGP, 2023. Piloti i Ducatit befasoi Marc Marquez në tentativën e fundit dhe do të startojë para të gjithëve në Sprint të së shtunës dhe në garën e së dielës.

Në rreshtin e parë do të jetë edhe një tjetër Ducati, ai i ekipit VR46 i drejtuar nga një super Luca Marini. Jack Miller bën gjithmonë mirë, duke hapur rreshtin e dytë përpara Jorge Martin dhe Maverick Vinales. Marco Bezzecchi do të startojë i shtati në rrjet, përpara Alex Marquez dhe Johann Zarco.

PROVAT ZYRTARE

Rreshti i parë

 1. F. Bagnaia (Ducati)
 2. M. Marquez (Honda)
 3. L. Marini (Ducati)

Rreshti i dytë

 1. J. Miller (KTM)
 2. J. Martin (Ducati)
 3. M. Vinales (Aprilia)

Rreshti i tretë

 1. M. Bezzecchi (Ducati)
 2. A. Marquez (Ducati)
 3. J. Zarco (Ducati)

Rreshti i katërt

 1. B. Binder (Honda)
 2. A. Espargaro (Aprilia)
 3. A. Fernandez (KTM)

Rreshti i pestë

 1. F. Quartararo (Yamaha)
 2. T. Nakagami (Honda)
 3. F. Di Giannantonio (Ducati)

Rreshti i gjashtë

 1. J. Mir (Honda)
 2. F. Morbidelli (Yamaha)
 3. A. Rins (Honda)

Rreshti i shtatë

 1. D. Petrucci (Ducati)
 2. L. Savadori (Aprilia)
 3. J. Folger (KTM)