RTSH Sport Live

Bagnaia, objektivi Misano: Do të bëj më të mirën për të garuar gjatë fundjavës

  • 06/09/2023
  • |
  • Moto GP
Bagnaia, objektivi Misano: Do të bëj më të mirën për të garuar gjatë fundjavës
Kampioni në fuqi do të duhet të kalojë kontrollin mjekësor në prag të ditës së parë të provave

"Të dielën në mbrëmje shkova direkt në shtëpi me ekipin dhe, pasi pushova pak, menjëherë fillova të bëhesha gati të provoja dhe të jem gati për t'u rikthyer në rrugën e duhur në Misano. Të enjten, do t'i nënshtrohem një kontroll mjekësor dhe nëse, siç shpresoj, mjekët do të më japin OK, do të jem në gjendje të futem në pistë të premten për stërvitjen e parë të Çmimit të Madh. GP i San Marinos dhe Rivierës së Rimini është gjithmonë një takim i veçantë për ne pilotët italianë dhe mbi të gjitha për ne pilotët e Ducatit, kështu që unë do të bëj çmos që të mund të garoj të shtunën dhe të dielën”.

 Francesco Bagnaia gjithnjë e më shumë i vendosur për t'u rikthyer në rrugën e duhur gjatë fundjavës Misano për të lënë pas kujtimin e keq të fazave të para të GP të Katalonjës. Pengesa e fundit për kampionin në fuqi dhe liderin aktual të klasifikimit të përgjithshëm është pamja e përshtatshmërisë në cirkuit.

Perspektiva shumë të ndryshme dhe padyshim kohë më të gjata rikuperimi për Enea Bastianini. Këtë e konfirmon edhe vetë Ducati. Piloti nga Romagna (i cili nuk do të zëvendësohet në fundjavën e ardhshme të Misanos) do të humbasë gjithashtu udhëtimin e dyfishtë, të Çmimit të Madh të Indisë dhe Japonisë, të planifikuar përkatësisht për të dielën më 24 shtator dhe të dielën 1 tetor.