RTSH Sport Live

Bagnaia triumfon në Portugali, përplasje Marquez-Oliveira

 • 26/03/2023
 • |
 • Moto GP
Bagnaia triumfon në Portugali, përplasje Marquez-Oliveira
Paraqitje super e Ducatit në Portimao, në podium edhe Vinales e Bezzecchi

Pecco Bagnaia fiton Çmimin e Madh të Portugalisë, i vlefshëm për raundin e parë të Kampionatit Botëror MotoGP 2023. Pasi fitoi Sprintin e parë në histori të shtunën, kampioni në fuqi i Ducati merr gjithashtu garën e së dielës dhe konsolidon pozicionin e tij të parë në renditjen e pilotëve pas fundjavës hapëse të sezonit. Dy motorë të tjerë italianë ngjiten në podium: në fakt, në vendin e dytë është Aprilia i Maverick Vinales përpara Ducati-t tjetër të drejtuar nga Marco Bezzecchi i ekipit VR46. Vendi i katërt për Johann Zarco përpara Alex Marquez. Vetëm i teti është Fabio Quartararo, ndërsa Miguel Oliveira, Marc Marquez dhe Jorge Martin përfundojnë jashtë për shkak të një aksidenti.

MOTO GP

 1. Francesco Bagnaia
 2. Maverick Vinales
 3. Marco Bezzecchi
 4. Johann Zarco
 5. Alex Marquez
 6. Brad Binder
 7. Jack Miller
 8. Fabio Quartararo
 9. Aleix Espargaro
 10. Alex Rins
 11. Joan Mir
 12. Takaaki Nakagami
 13. Augusto Fernandez
 14. Franco Morbidelli
 15. Raul Fernandez

OUT
Luca Marini
Jorge Martin
Fabio Di Giannantonio
Miguel Oliveira
Marc Marquez