RTSH Sport Live

Barça e Atletico nuk bëjnë keqë, buzëqesh Reali

  • 08/05/2021
  • |
  • Spanjë
Barça e Atletico nuk bëjnë keqë, buzëqesh Reali
Vetëm 0-0 në ndeshjen direkte: Simeone mbetet lider,  +2 pikë nga blaugrana, por nesër mund të arrihet nga blancos

Mes dy që grinden, i treti që mund të shijojë është Real Madrid. Ndeshja e mbyllur pa gola, mes Barcelonës dhe Atletico Madrid mund të lejojë Zidane (nëse ai arrin të mposhtë Sevillan) që të kapë Colchoneros në krye të renditjes nesër.

Në fillim të ndeshjes në Camp Nou, Lemar menjëherë u desh të largohej nga fusha për shkak të një problemi në gju: Saul hyri në vend të tij. Nga ana tjetër, Busquets është gjithashtu i detyruar të braktisë garën pas një goditje me kokë me Savic.

Në 20 ’Hermoso fluturon në krah, pason për Correa, i cili godet i sigurt nga qendra e zonës, por Lenglet është super me një rrëshqitje dhe devijon topin në një goditje këndi. Ter Stegen nuk bën përjashtim, duke shpëtuar katalanasit në dy moment brenda një minuti: së pari refuzon të majtën e Llorente, pastaj devijon diagonalen e Saurez me gju. Skuadra e Simeone dominon pjesën e parë, por nuk arrin të thyejë murin, sidomos për meritë të portierit hollandez, dora e të cilit mohon gëzimin e golit të Carrasco.

Pak para fundit të pjesës së parë, valsi i Messi-t, i cili arrin në zonë duke filluar nga e djathta, kalon katër lojtarë dhe godet majtas për të gjetur një pritje të shkëlqyer nga Oblak, i cili devijon për në këndore.

Në fillim të pjesës së dytë, goditja me kokë e Lenglet përfundon lart mbi traversë. Ndeshja bëhet emocionuese, por Barcelona është ende e rrezikshme në minutën e 62-të, kur Moriba gjuan në portë me një goditje të sigurt: një ndërhyrje e mrekullueshme nga Hermoso lejon Atletico të mbajë rezultatin në 0-0.

Rezultat që nuk do të zhbllokohet kurrë; gjithashtu sepse në minutën e 90-të Messi prek vetëm kryqëzimin e shtyllave në një goditje të lirë nga skaji. Koeman mbetet -2 nga vendi i parë.