Bayern barazon, Dortmundi “shkatërrohet” nga Leipzig

• 10/09/2022
  • |
  • Gjermani
Nagelsmann nuk shkon përtej 2-2 me Stuttgartin, humbjen 3-0 për verdhezinjtë në ditën e debutimit të Rose

Befasohet në fund Bayern, i cili në rikuperim ndalet në një 2-2 nga Shtutgarti. Në Allianz Arena, Nagelsmann la pushim Mané dhe nisi Tel në sulm, dhe besimi i tij u shpërblye në minutën e 36-të, kur klasa e 2005 mori krosin e Davies dhe shënoi golin me të majtën, duke u bërë golashënuesi më i ri i klubit bavarez, 17 vjet e 136 ditë.

Në pjesën e dytë, megjithatë, mysafirët barazuan në minutën e 57-të falë Fuhrich. Një tjetër i ri, Musiala, me një të majtë shumë të saktë në këndin e ulët kalon bavarezët në avantazh, por në fund bavarezët marrin një dush të ftohtë: Guirassy nuk gabon nga pika e penalltisë duke firmosur 2-2 në 92'.

Bayern në kuotën e 12 pikëve pret Freiburg që të kuptojë nëse do të humbasë kreun apo do t'i duhet ta ndajë atë me Grifo dhe shokët e tij, Hoffenheim dhe Dortmund.

Marco Rose nuk mund të ëndërronte për një debutim më të mirë: në të parën në pankinën e Leipzig, ai mundi ish-skuadrën e tij, Borussia Dortmund, 3-0, duke shënuar fitoren e dytë në kampionat. 1-0 vjen pas vetëm 6 minutash: goditja nga këndi e Szoboszlai dhe goditja me kokë e Orban.

Një hap larg rikuperimit, vjen dyfishimi, një kryevepër e Szoboszlai, i cili konkretizon me të djathtën nga distanca e largët. Në pjesën e dytë, Reus angazhon Gulacsin, ndërsa Werner fal sërish: 3-0 vjen në minutën e 84-të, autor i golit është Haidara.