RTSH Sport Live

Bayern, ndryshim programi? Tuchel mund të qëndrojë

  • 13/05/2024
  • |
  • Gjermani
Bayern, ndryshim programi? Tuchel mund të qëndrojë
Sipas asaj që raportohet nga Bild, hipoteza e qëndrimit të Tuchel nuk është më aq e largët

Thashethemet vazhdojnë të dalin në lidhje me trajnerin e ardhshëm të Bayern. Pas refuzimeve nga Xabi Alonso, Julian Nagelsmann, Ralf Rangnick dhe Oliver Glasner, klubi mund të vendosë të fokusohet sërish te Thomas Tuchel. Në fakt, i pari do të qëndrojë te Bayer Leverkusen, i dyti ka rinovuar kontratën me Gjermaninë, i treti do të vazhdojë me Austrinë dhe në vend të të katërtit, Eintracht Frankfurt ka kërkuar në mënyrë provokative 100 milionë euro. Një rikthim për Hansi Flick duhet të përjashtohet, siç theksohet nga Sky Sport Deutschland.

Sipas asaj që raportohet nga Bild, hipoteza e qëndrimit të Tuchel nuk është më aq e largët. Në të vërtetë, pas një periudhe fillestare mjaft të komplikuar, trajneri gjithsesi arriti të mbërrinte në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve, ku u eliminua nga Real Madridi pasi u kualifikua për aktin e fundit në Ëembley deri në 10 minuta nga përfundimi i sfidës së dyfishtë. Megjithatë, në kampionat gjërat nuk shkuan shumë mirë, duke pasur parasysh vendin e dytë.

Në karrierën e tij, Tuchel ka fituar një Ligë të Kampionëve, një Kupë të Botës për Klube, një Bundesligë, 2 Ligue 1, një Superkupë Evropiane, një Kupë të Gjermanisë, një Kupë të Francës, një Kupë të Ligës Franceze dhe du herë Superkupën e Francës. Për t'iu shtuar këtyre trofeve dy kampionatet Primavera në Gjermani dhe çmimi i trajnerit të vitit 2020-2021.