RTSH Sport Live

Bayern: Tuchel konfirmohet, rikthehet Rummenigge

  • 28/05/2023
  • |
  • Gjermani
Bayern: Tuchel konfirmohet, rikthehet Rummenigge
Klubi bavarez vazhdon me trajnerin actual. Ish-presidenti i bordit deri në vitin 2021, rikthehet në bordin mbikëqyrës.

Thomas Tuchel do të jetë sërish trajner i Bayern sezonin e ardhshëm. Këtë e siguroi presidenti i klubit Herbert Hainer gjatë një konference për shtyp, duke njoftuar gjithashtu rikthimin e ish-lojtarit të Interit, Karl-Heinz Rummenigge në klubin bavarez. "Ne jemi absolutisht të bindur për Thomas Tuchel. Ai është një nga trajnerët më të mirë në Evropë, e ka treguar këtë në pozicionet e tij të ndryshme”, shpjegoi Herbert Hainer, duke siguruar se nuk kishte "asnjë mendim" për një ndarje nga Tuchel, i cili mbërriti në Bavaria në fund të marsit.

Pas fitores të së shtunës pasdite në Këln (2-1) dhe titullit të njëmbëdhjetë radhazi të kampionit gjerman, Tuchel kishte vënë në pikëpyetje qëndrimin e tij te Bayerni duke thirrur: “Jam unë në fillim”. Një deklaratë e interpretuar nga disa media gjermane si një largim i mundshëm para skadimit të kontratës së tij në verën e vitit 2025.

Për një fillim të ri në drejtimin e klubit, Hainer shpjegoi më pas se ish-presidenti i bordit nga viti 2002 deri në vitin 2021 , Karl-Heinz Rummenigge, i cili iu dorëzua Kahn në verën e vitit 2021, do t'i bashkohet bordit mbikëqyrës të klubit në mbledhjen e tij të ardhshme, që do të mbahet të martën.