RTSH Sport Live

Boateng në telashe, akuzohet për dhunë ndaj grave

  • 16/03/2024
  • |
  • Gosip
Boateng në telashe, akuzohet për dhunë ndaj grave

Stuhi e re mbi Jerome Boateng, futbollistin që prej datës 2 shkurt ka veshur fanellën e Salernitanas. Një email i dërguar një avokati gjerman nga nëna e tij Martina tre vjet më parë, më 25 mars 2021, por që ka dalë vetëm tani, akuzon mbrojtësin gjerman për dhunë ndaj grave: “Për vite me radhë djali im i ka keqtrajtuar gratë mendërisht dhe fizikisht. Tani Kasia Lenhardt kreu vetëvrasje dhe ende nuk dëshiron të përballet me pasojat e sjelljes së saj."

Avokati i lojtarit theksoi se klienti i tij “nuk mund të bëjë deklarata” për atë që u publikua sepse procedurat ligjore janë ende në vazhdim. Në muajt e fundit, Boateng e ka deklaruar gjithmonë veten të pafajshëm.

Jerome Boateng ka përsëritur gjithmonë se ai kurrë nuk e ka sulmuar fizikisht ish-partneren e tij Kasia Lenhardt, e cila kreu vetëvrasje brenda shtëpisë së saj më 9 shkurt 2021. Mediat gjermane raportojnë se një avokat, identiteti i të cilit nuk është bërë i ditur, ka deklaruar se viktima e supozuar ka dashur të denoncojë atë disa javë para vdekjes, pasi kishte pësuar sulme fizike dhe verbale.

Dy javë pasi mësoi vdekjen tragjike të Kasia Lenhard, Prokuroria filloi një hetim paraprak kundër futbollistit për "dëmtim personal të dyshuar me dashje": gjykata mbylli çështjen për mungesë provash për të mbështetur fajësinë e tij, edhe pse fjalët e nënës mund të çonin në rihapjen e çështjes.

Boateng kishte qenë në qendër të një procedimi tjetër të ngjashëm pasi kishte sulmuar fizikisht ish-gruan, Sherin Senler, nënë e dy vajzave të tij: mbrojtësi i Salernitana ishte denoncuar për ngjarje që ndodhën gjatë pushimeve në Karaibe në 2018, pas eliminimit të Gjermanisë nga Kupa e Botës në Rusi. Gjykatësi e kishte dënuar me 1.8 milionë euro gjobë “për lëndim personal dhe fyerje të rrezikshme të qëllimshme”, por Gjykata e Lartë e Bavarisë e anuloi dënimin.