RTSH Sport Live

Botas triumfon në Turqi, Verstapen i dyti

  • 10/10/2021
  • |
  • Formula 1
Botas triumfon në Turqi, Verstapen i dyti
Finlandezi e mbyll para Verstapen dhe “ndihmon” Hamilton

Valtteri Bottas fiton GP -në në Turqi, raundin e gjashtëmbëdhjetë të kampionatit botëror të Formula 1. Finlandezi, i cili e filloi nga vendi i parë, fiton përpara Red Bull të Max Verstappen dhe Sergio Perez. Vendi i katërt për Ferrarin e Charles Leclerc, me Monegasque që iu afrua suksesit, ndërsa Leëis Hamilton përfundoi i pesti. Super rikthim nga vendi i fundit në vendin e tetë për Ferrarin tjetër të Carlos Sainz.

Fitorja e parë e sezonit dhe podiumi i nëntë i përgjithshëm për Bottas, i cili kthehet në hapin e parë më shumë se një vit pas herës së fundit: "Ishte ndoshta një nga garat e mia më të mira në karrierë, humba ca kohë në disa raste por unë isha ende nën kontroll gjatë gjithë garës. Makina ishte në gjendje të shkëlqyer këtë fundjavë, nuk ishte e lehtë të zgjidhej strategjinë e duhur me këto kushte ndryshuese”.

Kënaqësi e madhe edhe për Max Verstappen, i cili me vendin e dytë dhe vendin e pestë të Hamilton kthehet në lider i kampionatit botëror: "Nuk ishte e lehtë, pista ishte shumë e rrëshqitshme dhe ne duhej të menaxhonim gomat pa qenë kurrë në gjendje të shtyjmë. Bottas ia doli , por në këto kushte, në të cilat është e lehtë të bësh gabime, jam i kënaqur me këtë vend të dytë”.

“Ne kurrë nuk mund të shtynim, mund të bënim vetëm një numër të caktuar xhirosh dhe më pas të ndryshonim gomat, ishte një garë në të cilën u përpoqa. Beteja botërore ka qenë e luftuarr gjatë gjithë vitit, jam i sigurt se do të jetë një betejë e madhe edhe në Austin dhe ne duhet të përpiqemi të përmirësohemi. Ishte një sezon vërtet i mirë".