RTSH Sport Live

Chiesa dhe Vlahovic, Juve më afër finales

  • 02/04/2024
  • |
  • Itali
Chiesa dhe Vlahovic, Juve më afër finales
Dyshja sulmuese bardhezi ishte vendimtare në fitoren 2-0 ndaj Lazios, ndeshja e kthimit më 23 prill

Juventusi iu rikthye suksesit dhe në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Kupës së Italisë mundi Lazion e Tudorit 2-0 në shtëpi, duke u hakmarrë për humbjen e kampionatit pas disa ditësh. Pas një pjese të parë të dobët të shoqëruar me kontestime nga tifozët, skuadra e Allegrit u transformua në pjesën e dytë, duke thyer bllokimin në minutën e 50-të me një kundërsulm vdekjeprurës nga Chiesa. Një gol që mahniti bardhekaltërit në pamundësi për të reaguar dhe goditur gjithashtu nga Vlahovic në minutën e 64-të. Ndeshja e kthimit në Olimpico më 23 prill.

Që nga fillimi i janarit, asnjë lojtar i Serisë A nuk ka shënuar më shumë gola se Dusan Vlahovic në të gjitha garat (10, si Teun Koopmeiners dhe Paulo Dybala).

Nga njëra anë, vetëm ndaj Interit (15) Juventus ka arritur më shumë suksese sesa kundër Lazios në Kupën e Italisë (11); Nga ana tjetër, bardhezinjtë janë skuadra ndaj të cilës bardhekaltërit kanë pësuar më shumë humbje në turne (11 në fakt).

Që nga ardhja e tij në Itali (2018/19), Lazio ka qenë viktima e preferuar e Dushan Vlahovic duke marrë parasysh të gjitha garat (shtatë gola në nëntë ndeshje).

Ndër lojtarët aktualisht në Serie A, vetëm Paulo Dybala (13) dhe Ciro Immbile (12) kanë shënuar më shumë gola se Federico Chiesa në Kupën e Italisë (11).

Në 10 sezonet e fundit (që nga viti 2014/15), Juventus është skuadra që ka shënuar më shumë fitore në shtëpi në Kupën e Italisë (21).