• 03/04/2021
  • |
  • Angli
Të besuarit e trajnerit Guardiola fitojnë 2-0 falë Mendy dhe Gabriel Jesus

Në Premier League, Manchester City fitoi 2-0 me Leicester dhe vazhdon marshimin e tij të pandalshëm drejt titullit: në King Poëer Stadium, vendosin golat e Mendy (58 ') dhe Gabriel Jesus (74').

Në King Poëer Stadium, të besuarit e trajnerit Guardiola marrin fitoren e tyre të 23-të në 31 ndeshje me 2-0 të merituar ndaj Leicester, i cili tani rrezikon të largohet nga vendi i dytë. Qytetarët fillojnë fort, dhe pas 5 minutash shohin një gol të anuluar, me Fernandinho që befasoi Schmeichel nga një distancë e largët, por Aguero bëri pengesën në një pozicion jashtë loje të dukshëm.

Në minutën e 21-të, De Bruyne goditi traversën direkt nga një goditje e lirë. Në fund të pjesës së parë, vendasit shikojnë të anullohet një gol për një pozicion jashtë loje të  Vardy.

Loja zhbllokohet në pjesën e dytë, dhe pikërisht në minutën e 58-të: për të sjellë avantazhin e skuadrës së Guardiolës ka menduar Mendy, i cili ka arritur të mposhtë Schmeichel.  Në minutën e 74-të, goli që mbyll ndeshjen arrin falë Gabriel Jesus, i cili në ditëlindjen e tij të 24-të merr si dhuratë topin e 2-0 nga Sterling.

Goli shuan përfundimisht si shpresat për një rezultat pozitiv për Dhelprat dhe mundësinë tashmë të largët për të parë një kampionat të rihapur, i cili, deri më tani, është gjithnjë e më shumë në duart e Manchester City.

Me këtëhumbje,  skuadra e Rodgers mbetet në kuotën e 56 pikëve. United mund të shkojë në +4 dhe të konsolidojë vendin e dytë, ndërsa diferenca me vendin e pestë (+7, por me West Ham që  ka një lojë më pak ) nuk është më aq qetësuese.