RTSH Sport Live

Donaruma pranon: Penalltia e fundit? Nuk e kuptova se kishim fituar

  • 13/07/2021
  • |
  • Futboll Bota
Donaruma pranon: Penalltia e fundit? Nuk e kuptova se kishim fituar
Pas ditës së festimit në Romë midis Quirinale, Palazzo Chigi dhe autobusit të hapur, lojtari më i mirë i Euro 2020 shpjegoi pse nuk gëzoi menjëherë

Për disa ditë, ndërsa të gjithë shikonin dhe rishikonim penalltinë e fundit që dhuroi Kampionati Europian, e gjithë Italia mendoi pse Gigio Donnarumma dukej kaq i qetë pasi priti penalltinë e Saka. A e kishte kuptuar Gigio që kjo ishte parada vendimtare? Apo po priste kontrollin e Var? Për të larguar çdo dyshim, lojtari më i mirë i Euro 2020 mendoi për ne, i cili pas ditës së festimit në rrugët e Romës rrëfeu për mikrofonët e Sky: "Unë nuk bëra tifo menjëherë sepse nuk mendoja se kishim fituar. Unë e kuptova më vonë".

E kuptoi me siguri kur të gjithë shokët e tij të skuadrës e mbytën atë: "Betohem se nuk e kuptova, pashë arbitrin për të kuptuar nëse gjithçka ishte në rregull, atëherë pashë shokët e mi të skuadrës dhe nuk kuptova asgjë më. Nga atje filloi gjithçka”.

Manuel Locatelli, i cili bëri një gabim kundër Spanjës dhe nuk gjuajti në finale, i rikthehet episodit që i kthyen Azzurri në majën e Europës: "Kur humba penalltinë u shkatërrova, bota u shemb mbi mua – pranoi ai - por Chiellini më përqafoi dhe vazhdonte të thoshte 'Le të fitojmë. Ishte e pabesueshme. Edhe në finale para penalltive ai ma përsëriti, ai krijoi një lidhje shumë të fortë. Unë duhet të kisha goditur edhe në finale, por më mirë që gjuajtën të tjerët... ".

"Ajo që kaluam, me ato përqafime ishte e pabesueshme dhe unë gjithmonë do ta mbaj atë në zemrën time - shtoi ai - Ka pasur shumë emocione në këtë Kampionat Europian. Me Spinazzola kur ai u lëndua ne lotuam së bashku. Merkato? Do ta mendojmë nesër ”.