RTSH Sport Live

F1, Alonso: Sainz në podium? Kur unë dilja i dyti, ishte një funeral

  • 25/05/2021
  • |
  • Formula 1
F1, Alonso: Sainz në podium? Kur unë dilja i dyti, ishte një funeral
Piloti spanjoll i Alpine ka komentuar vendin e dytë të Carlos Sainz në Grand Prix të Monte Carlo

Fernando Alonso e thotë fjalën e tij për rikthimin e Ferrarit në podium në Grand Prix të Monte Carlo. Piloti i Alpine, i trembëdhjeti në garën e fundit, atë  të së dielës, bëri një krahasim midis ambicieve aktuale dhe të kaluarës  të ekipit Maranello:  “Më kujtohet disa vjet më parë kur po bëja 9 ose 10 podiume në sezon dhe duke përfunduar i dyti u ndjeva si në një funeral pas konferencës për shtyp. Ata më pyetën se kur do të fitoja më në fund, por tani gjërat kanë ndryshuar. Unë mendoj se kur them se kam 97 podiume ndoshta shumë prej tyre nuk janë respektuar sa duhet", raportoi ai nga GP Fans.

Sainz kohët e fundit ka dalë në mbrojtje të bashkatdhetarit të tij, i cili është përballur me kritikat e tifozëve për shkak të ecurisë, me disa Q3 të humbura, shpesh i mbetur prapa shokut të ekipit. Por Alonso ia kthen nderin pilotit të Ferrarit: "Kohë pas kohe hidhja një vështrim në ekranet e mëdha për të parë nëse Carlos kishte arritur të merrte epërsinë - i thotë ai DAZN .

“ Jam shumë i lumtur për të. E vërteta është se në Monte Carlo është e vështirë të parakalosh dhe është e vështirë të shpikësh diçka, kështu që mundësia e fitimit ishte e shmangur të shtunën. Por me Bottas dhe Leclerc jashtë ai shpresonte të fitonte. Por nuk duhet të shqetësohet, fitorja do të vijë".