RTSH Sport Live

F1 në Spanjë, Leclerc buzëqesh: Kam ndryshuar në krahasim me Portimao

  • 07/05/2021
  • |
  • Formula 1
F1 në Spanjë, Leclerc buzëqesh: Kam ndryshuar në krahasim me Portimao
Deklarata e dy pilotëve të Ferrarit pas provave të lira në cirkuitin e Montemelò

Charles Leclerc e nis më këmbën e mbarë në Montmelò. Ferrari ka arsye për të buzëqeshur falë vendit të tretë në provat e lira në Grand Prix të Spanjës, vetëm pas dy makinave Mercedes, të Leëis Hamilton dhe Valtteri Bottas. Koha bindëse e 1'18 "335 në funksion të së shtunës kualifikuese që do të vendosë për nisjen në garë:

"Kam ndryshuar qasjen time në krahasim me Portimao, po përpiqem të përparoj hap pas hapi dhe po ngas më mirë: Jam më I relaksuar me makinën. Shpresojmë të jemi në gjendje të vazhdojmë të ndërtojmë diçka pas këtij fillimi për nesër. Do të jetë shumë e rëndësishme, me kualifikimin, veçanërisht në këtë pistë. Ne e dimë se ku të përmirësohemi: le të shohim nëse mund të bëjmë një punë të mirë atje ku ende luftojmë", tha Leclerc.

FJALËT E SAINZ - Më pas, piloti tjetër i Ferrarit, Carlos Sainz. Në Grand Prix, në shtëpi, spanjolli ende vuan, i freskët nga fundjava zhgënjyese në Portimao. Ka ende kohë që ai të përmirësojë në funksion të fundjavës: "Në provat e dyta të lira, kam humbur disi ekuilibrin, pork am luftuar - tha për Sky Sport - ndërsa Charles madje vendosi kohën më të mirë në sektorin e fundit dhe kjo është inkurajuese”.

Ne duhet të vazhdojmë të punojmë, duhet të arrijmë një rezultat të mirë nesër. Sot ishte një ditë inkurajuese sepse që nga prova e parë e lirë pamë që pista kishte shumë kapje dhe kjo na ndihmoi të gjejmë ekuilibrin dhe të kontrollonim pjesën e pasme”.