RTSH Sport Live

F1: Perez fiton në Baku, në një garë të çmendur

  • 06/06/2021
  • |
  • Formula 1
F1: Perez fiton në Baku, në një garë të çmendur
Meksikani triumfon pas rifillimit. Aksident për Verstappen, ndërsa kampioni në fuqi bën një gabim të madh

Sergio Perez fiton një Çmim të Madh të çmendur, atë të Azerbajxhanit, raundi i gjashtë i sezonit të Formula 1. Meksikani përfundoi përpara Aston Martin të Sebastian Vettel e Pierre Gasly.

Një garë vërtet absurde në cirkuitin e qytetit Baku, me Max Verstappen jashtë pas dëmtimit të gomës së pasme të majtë, flamurit të kuq dhe rifillimit nga bokset, me gabim pasues nga Leëis Hamilton, i cili shkon drejt dhe përfundon në fund. I katërti është Charles Leclerc, ndërsa Ferrari tjetër i Carlos Sainz e mbyll në vendin e tetë.

Koronika

Leclerc kapërcehet menjëherë nga Hamilton në pistë drejt. Për ilotin e Ferrarit, gara është menjëherë malore, dhe ai shpejt kalon në pozicionin e katërt. Monegasque, ndër të tjera, është i pari që ndalet në bokse pas 10 xhirove për të montuar goma të forta. Verstappen është në avantazh pas ndalimit të Hamiltonit.

Deri në atë moment, holandezi bëri gjithçka shumë mirë, duke vazhduar të ruajë pozicionin e parë deri në momentin kur xhiro të përfunduara janë 47 nga 51, goma e pasme e majtë lëshon dëmtohet dhe makina përplaset në mur. Në atë moment, flamuri i kuq i detyron pilotët të kthehen. Fillon nga rrjeshti, me Leëis Hamilton duke bërë një gabim të madh, ecën drejt, duke përfunduar i fundit dhe me zero pikë.

Kështu përfundon, me fitoren e Sergio Perez dhe Max Verstappena ende në krye të renditjes së pilotëve, në një garë që do ta mbajmë mend për një kohë të gjatë.

POS NO DRIVER CAR LAPS TIME/RETIRED PTS
1 11 Sergio Perez RED BULL RACING HONDA 51 3:33.686 25
2 5 Sebastian Vettel ASTON MARTIN MERCEDES 51 +1.385s 18
3 10 Pierre Gasly ALPHATAURI HONDA 51 +2.762s 15
4 16 Charles Leclerc FERRARI 51 +3.828s 12
5 4 Lando Norris MCLAREN MERCEDES 51 +4.754s 10
6 14 Fernando Alonso ALPINE RENAULT 51 +6.382s 8
7 22 Yuki Tsunoda ALPHATAURI HONDA 51 +6.624s 6
8 55 Carlos Sainz FERRARI 51 +7.709s 4
9 3 Daniel Ricciardo MCLAREN MERCEDES 51 +8.874s 2
10 7 Kimi Räikkönen ALFA ROMEO RACING FERRARI 51 +9.576s 1
11 99 Antonio Giovinazzi ALFA ROMEO RACING FERRARI 51 +10.254s 0
12 77 Valtteri Bottas MERCEDES 51 +11.264s 0
13 47 Mick Schumacher HAAS FERRARI 51 +14.241s 0
14 9 Nikita Mazepin HAAS FERRARI 51 +14.315s 0
15 44 Lewis Hamilton MERCEDES 51 +17.668s 0
16 6 Nicholas Latifi WILLIAMS MERCEDES 51 +42.379s 0
17 63 George Russell WILLIAMS MERCEDES 48 DNF 0
18 33 Max Verstappen RED BULL RACING HONDA 45 DNF 0
NC 18 Lance Stroll ASTON MARTIN MERCEDES 29 DNF 0
NC 31 Esteban Ocon ALPINE RENAULT 3 DNF 0