RTSH Sport Live

FA Cup, Haaland alien: një tjetër tripletë, City në gjysmëfinale

  • 18/03/2023
  • |
  • Angli
FA Cup, Haaland alien: një tjetër tripletë, City në gjysmëfinale
Skuadra e Guardiolës mposhti Burnley-n e ish-kapitenit të Citizens Kompany me rezultatin 6-0

Pep Guardiola nuk ka mëshirë për nxënësin Vincent Kompany: kapiteni i një mijë betejave të Manchester Cityt të tij të parë, ish-mbrojtësi belg, tani në krye të Burnley-t, dëshmoi fitoren e pastër, 6-0, të ish-skuadrës së tij. Nuk është një mënyrë e mirë për t'u mirëpritur në stadiumin Etihad. Drejtuesit e Championship nuk mund të bënin asgjë kundër një prej versioneve më të mira sezonale të krijesës së Guardiolës, i cili u kualifikua në gjysmëfinale të FA Cup pas fitores 7-0 të së martës në Champions League kundër Leipzig.

Nga gjashtë golat e Cityt, Erling Haaland ka shënuar gjysmën pas 5 golave ​​të së martës mbrëma. Një tjetër top I marrë në shtëpi për qendërsulmuesin, i cili ka arritur në 41 gola këtë sezon në të gjitha garat dhe me shumë ndeshje për të luajtur. Golat u shënuan në minutat e 32-të, 35-të dhe 59-të: pas tij erdhi shoku i tij i skuadrës Alvarez, me një dygolësh në minutën e 62-të dhe 73-të dhe i riu Palmer, i cili hyri në vend të tij në minutën e 63-të dhe shënoi pas pesë minutash.

Norvegjezi ka arritur gjashtë tripleta këtë sezon, më shumë se të gjithë lojtarët e tjerë të Premier League së bashku (5, nga një për Toney, Son, Salah, Foden dhe Trossard). Ai gjithashtu u bë lojtari i gjashtë në historinë e Premier League që thyen shifrën e 40 golave ​​këtë sezon. 41-ta e tij është e njëjtë me atë të Kane në 2017/2018 dhe të Andy Cole në 1993/1994. Përpara tij janë Cristiano Ronaldo me 42 në 2007/08, Salah në 2017/18 dhe Van Nistelrooy në 2003 me 44 gola. Me përjashtim të surprizave, Haaland është kështu i destinuar të bëhet golashënuesi më pjellor në një sezon të futbollit anglez.