RTSH Sport Live

Gara Sprint në Indonezi: fiton Martin, është lideri i ri i MotoGP

 • 14/10/2023
 • |
 • Moto GP
Gara Sprint në Indonezi: fiton Martin, është lideri i ri i MotoGP
Piloti spanjoll fluturon në Mandalika dhe merr kryesimin në renditje

Jorge Martin fiton Sprintin në Çmimin e Madh të Indonezisë, raundi i pesëmbëdhjetë i MotoGP për këtë sezon, dhe merr kryesimin në renditjen e pilotëve. Ai kaloi kampionin në fuqi të botës Pecco Bagnaia, i teti në vijën e finishit pasi u nis nga pozicioni i trembëdhjetë.

Një podium i plotësuar nga Ducatit të shtunën në Mandalika: në vendin e dytë është Luca Marini, i ndjekur nga shoku i tij i skuadrës, Marco Bezzecchi, i cili u rikuperua shpejt pas dëmtimit të pësuar gjatë stërvitjes.

GARA SPRINT:

 1. J. Martin (Prima Pramac Racing)
 2. L. Marini (Mooney VR46 Team)
 3. M. Bezzecchi (Mooney VR46 Team)
 4. M. Vinales (Aprilia Racing)
 5. F. Quartararo (Monster Energy Yamaha)
 6. F. Di Giannantonio (Gresini Racing MotoGP)
 7. E. Bastianini (Ducati Lenovo Team)
 8. F. Bagnaia (Ducati Lenovo Team)
 9. J. Miller (Red Bull KTM Factory Racing)
 10. M. Oliveira (CryptoData RNF MotoGP Team)
 11. T. Nakagami (LCR Honda)
 12. J. Zarco (Prima Pramac Racing)
 13. A. Fernandez (Tech3 Gasgas Factory Racing)
 14. R. Fernandez (CryptoData RNF MotoGP Team)
 15. F. Morbidelli (Monster Energy Team)
 16. J. Mir (Repsol Honda)
 17. P. Espargaro (Tech3 Gasgas Factory Racing)
 18. A. Rins (LCR Honda)
 19. B. Binder (Red Bull KTM Factory Racing)

DNF A. Espargaro (Aprilia Racing)
DNF M. Marquez (Repsol Honda)

KLASIFIKIMI:

 1. J. Martin 328
 2. F. Bagnaia 321
 3. M. Bezzecchi 272
 4. B. Binder 201
 5. A. Espargaro 171
 6. J. Zarco 162
 7. M. Vinales 145
 8. L. Marini 144
 9. J. Miller 126
 10. F. Quartararo 116
 11. A. Marquez 108
 12. F. Morbidelli 77
 13. M. Oliveira 69
 14. A. Fernandez 67
 15. M. Marquez 64
 16. F. Di Giannantonio 57
 17. A. Rins 47
 18. T. Nakagami 45
 19. R. Fernandez 36
 20. D. Pedrosa 32
 21. E. Bastianini 28
 22. J. Mir 20
 23. P. Espargaro 12
 24. L. Savadori 9
 25. J. Folger 9
 26. S. Bradl 8
 27. M. Pirro 5
 28. D. Petrucci 5
 29. C. Crutchlow 3