RTSH Sport Live

Gara Sprint, triumfon Perez, e ndjek Leclerc

 • 29/04/2023
 • |
 • Formula 1
Gara Sprint, triumfon Perez, e ndjek Leclerc
Vendi I tretë për Max Verstappen, ndjekur nga Russell dhe Sainz

Gara Sprint në GP të Azerbajxhanit, raundi i katërt i kampionatit botëror F1 2023, pa Sergio Perez të marrë fitoren. Meksikani i Red Bull mundi Charles Leclerc, i cili i jep Ferrarit podiumin e parë duke i rezistuar rikthimit të Max Verstappen. Holandezi mbërriti në vijën e finishit me pjesën e majtë të makinës së tij të hapur pas kontakteve të përsëritura me George Russell në fazat e hershme të garës. Britaniku i Mercedes përfundoi i katërti, përpara Ferrarit tjetër, atij të Carlos Sainz.

GARA SPRINT

 1. Sergio Perez (Red Bull)
 2. Charles Lecerc (Ferrari)
 3. Max Verstappen (Red Bull)
 4. George Russell (Mercedes)
 5. Carlos Sainz (Ferrari)
 6. Fernando Alonso (Aston Martin)
 7. Lewis Hamilton (Mercedes)
 8. Lance Stroll (Aston Martin)
 9. Alexander Albon (Williams)
 10. Oscar Piastri (McLaren)
 11. Kevin Magnussen (Haas)
 12. Zhou Guanyu (Alfa Romeo)
 13. Pierre Gasly (Alpine)
 14. Nyck De Vries (AlphaTauri)
 15. Nico Hulkenberg (Haas)
 16. Valtteri Bottas (Alfa Romeo)
 17. Lando Norris (McLaren)
 18. Esteban Ocon (Alpine)

OUT
Yuki Tsunoda (AlphaTauri)

Mund të jetë një imazh i teksti