RTSH Sport Live

Hemilton triumfon në Silverston, Leklerk i dyti, Vershtapen jashtë

 • 18/07/2021
 • |
 • Formula 1
Hemilton triumfon në Silverston, Leklerk i dyti, Vershtapen jashtë
Luis Hemilton ka fituar Çmimin e Madh të Britanisë së Madhe në Formula 1, në pistën e Silverston

Lewis Hamilton fiton GP Britanik në Silverstone, raundi i dhjetë i kampionatit botëror të Formula 1. Piloti britanik, i ndëshkuar me 10'' pas aksidentit që detyroi Max Verstappen të tërhiqej, mbyllet me një rikthim përpara Ferrarit të Charles Leclerc dhe Mercedesit të Valtteri Bottas. Vendi i gjashtë për SF21 tjetër të Carlos Sainz, i cili vendoset pas dy McLarens, të Norris dhe Ricciardo.

Një fitore e dëshiruar, e djersitur dhe rikthim pas penalltisë. Në fund, Leëis Hamilton tregon më të mirën në GP Britanik në Silverstone. Protagonist negativ në fillim të garës, në aksidentin  që përfshiu liderin botëror Max Verstappen. Një tërheqje e këtij të fundit që bën shumë zhurmë, por gjëja e rëndësishme është se ai është mire, pas përplasjes me pengesat anësore. Megjithë nokautin, piloti i Red Bull mbetet lider, por hendeku me Hamilton zvogëlohet, me një garë që "Mbreti i Zi" nuk do ta mendonte kurrë të garonte deri në këndin e fundit me Ferrarin.

Klasifikimi i përgjithshëm  i pilotëve

 1. Max Verstappen 185
 2. Lewis Hamilton 177
 3. Sergio Perez 104
 4. Lando Norris 113
 5. Valtteri Bottas 108
 6. Charles Leclerc 80
 7. Carlos Sainz 68
 8. Daniel Ricciardo 50
 9. Pierre Gasly 39
 10. Sebastian Vettel 30
 11. Fernando Alonso 26
 12. Lance Stroll 20
 13. Esteban Ocon 14
 14. Yuki Tsunoda 10
 15. Antonio Giovinazzi 1
 16. Kimi Raikkonen 1
 17. Mick Schumacher 0
 18. Nikita Mazepin 0
 19. George Russell 0
 20. Nicholas Latifi 0

Klasifikimi i përgjithshëm  i konstruktorëve

 1. Red Bull 289
 2. Mercedes 285
 3. McLaren 163
 4. Ferrari 148
 5. Alpha Tauri 49
 6. Aston Martin 48
 7. Alpine 40
 8. Alfa Romeo 2
 9. Haas 0
 10. Williams 0