RTSH Sport Live

Historiku/ Red Bull fitoi titullin e gjashtë, ja veturat më fituese

  • 24/09/2023
  • |
  • Formula 1
Historiku/ Red Bull fitoi titullin e gjashtë, ja veturat më fituese

Mëngjesin e sotëm Red Bull shkroi një faqe të rëndësishme në historinë e Formulës 1 duke fituar për herë të gjashtë titullin e veturës më të mirë të sezonit.

Edhe pse nga fundi i këtij Botërori mungojnë ende gjashtë gara apo piloti i dytë i skuderisë në fjalë Serxho Perez përfundoi garën në Japoni pa asnjë pikë të grumbulluar diferencat mes Red Bull dhe rivaleve janë të skëterrshme.

Më poshtë do të njiheni me emrat e të gjitha skuadrave, të cilat ndër vite kanë arritur që të fitojnë titullin e Konstruktorëve:

1 - BROWN GP    (2009)

1 – BENETTON    (1995)

1 – TYRRELL     (1971)

1 – BRM         (1962)

1 – MATRA       (1969)

1 – VANWALL     (1958)

2 – BRABHAM     (1966, 1967)

2 – COOPER      (1959, 1960)

2 – RENAULT     (2005, 2006)

6 - RED BULL    (2010, 2011, 2012, 2013, 2022, 2023)

7 – LOTUS       (1963, 1965, 1968, 1970, 1972, 1973, 1978)

8 - MERCEDES    (2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021)

8 – MCLAREN     (1974, 1984, 1985, 1988, 1989, 1990, 1991, 1998)

9 – WILLIAMS    (1980, 1981, 1986, 1987, 1992, 1993, 1994, 1996, 1997)

16 – FERRARI    (1961, 1964, 1975, 1976, 1977, 1979, 1982, 1983, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2007, 2008)