RTSH Sport Live

Kimmich shpëton Bayern në minutën e 90-të, Leipzig shpërthen

  • 24/01/2023
  • |
  • Gjermani
Kimmich shpëton Bayern në minutën e 90-të, Leipzig shpërthen
Bavarezët ende pa fitore në ligë në 2023: me Këlnin përfundon 1-1. Leipzig mposht Schalke 6-1

Surprizë në Allianz Arena: Bayern barazon 1-1 në shtëpi me Këlnin dhe është ende pa fitore në këtë fillim të vitit 2023 në Bundesligë. Sfida u zhbllokua menjëherë: në minutën e 4-të, Skhiri goditi saktësisht me kokë, pas eksekutimit të goditjes së këndit nga Chabot. Bavarezët tentojnë të reagojnë menjëherë me një gjuajtje të Gnabry, por Schëabe nuk e lë veten të befasohet, ndërsa nga ana tjetër Skhiri për pak sa nuk shënoi të dytin.

Nagelsmann luan me Coman dhe Gravenberch në fillimin e pjesës së dytë dhe ish-lojtari i Ajax është më i rrezikshmi i ekipit të tij duke goditur një shtyllë. Në finale, në minutën e 90-të, Kimmich shpëtoi Bayernin me një goditje të shkëlqyer nga distanca: i dyti 1-1 radhazi. Bajerni e mbyll kështu fazën e parë me 36 pikë, katër më shumë se Leipzig. Por të paktën një mes Eintracht, Freiburg dhe Union Berlin mund të shkojë në -3.

Finale perfekte e fazës së parë për Leipzig, i cili mposhti Schalken 6-1 dhe kaloi në 4 nga vendi i parë. Ndeshja u mbyll në pjesën e parë falë dy golave ​​të André Silva (7' dhe 44') dhe golave ​​të Henrichs në minutën e 15-të dhe Werner në kohën shtesë. Në pjesën e dytë, trajneri i klubit të Gelsenkirchen, Reis, ndryshon duke futur Aydin dhe Ivan, por vendasit arrijnë të shënojnë golin e flamurit vetëm me Kozuki (56'), më pas Olmo (83') dhe Poulsen (89') kompletojnë më tej rezultatin. Leipzig e mbyll fazën e parë me 32 pikë, -4 pas Bayernit dhe në vendin e dytë. Nga ana tjetër, Schalke qëndron me 9 pikë.

REZULTATET

BAYERN-COLONIA 1-1

SCHALKE-LIPSIA 1-6

HERTHA-WOLFSBURG 0-5

HOFFENHEIM-STOCCARDA 2-2