RTSH Sport Live

Koreja e Veriut nuk do të marrë pjesë në Lojërat Olimpike

  • 06/04/2021
  • |
  • Tokio 2020
Koreja e Veriut nuk do të marrë pjesë në Lojërat Olimpike
Vendimi i marrë për të mbrojtur atletët nga "kriza globale e shkaktuar nga Covid-19"

Koreja e Veriut ka njoftuar se nuk do të marrë pjesë në Lojërat Olimpike të Tokios për shkak të pandemisë së koronavirusit. Kjo u komunikua nga një faqe në internet e menaxhuar nga Ministria e Sporteve e Koresë së Veriut, duke shpjeguar se vendimi u mor gjatë një takimi të Komitetit Olimpik Kombëtar 25 Marsin e kaluar, gjatë të cilit anëtarët kanë vendosur t'i japin përparësi mbrojtjes së sportistëve nga "kriza botërore e shkaktuar nga Covid-19".

Pjesëmarrja e vendit aziatik, një fuqi bërthamore e izoluar nga pjesa tjetër e botës, në Lojërat Olimpike të fundit Dimërore në Pyeongchang në Korenë e Jugut, ishte një faktor vendimtar në afrimin spektakolar diplomatik që u zhvillua në 2018. Kim Yo-jong, motra e Udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un, mori pjesë në Lojëra si e dërguar për vëllainj dhe pjesëmarrja e Koresë së Veriut u reklamua gjerësisht.

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in, shfrytëzoi rastin për të filluar ndërmjetësimin midis Pyongyang dhe Uashingtonit që çoi në takimet historike midis Kim dhe Presidentit të atëhershëm të SHBA, Donald Trump.

Njoftimi i sotëm nga Koreja e Veriut i jep fund shpresave të Seulit për të përdorur Lojërat 2020, të shtyra për këtë verë për shkak të pandemisë së koronavirusit, për të shkaktuar një rinisje të procesit të diskutimit midis Pyongyang dhe Uashington, ndërprerë nga dështimi i një samiti Kim-Trump në Hanoi në Shkurt 2019.

Njoftimi për dorëheqjen e Pyongyang, që daton ditën e djeshme, u botua sot në faqen e internetit të Ministrisë së Sporteve të Koresë së Veriut. I referohet një takimi të Komitetit Olimpik Kombëtar të Phenianit në 25 Mars.