RTSH Sport Live

Lacio, “poker” Milanit, Napoli gjithnjë e më shumë në arrati

  • 24/01/2023
  • |
  • Itali
Lacio, “poker” Milanit, Napoli gjithnjë e më shumë në arrati
Milinkovic-Savic, Zaccagni, Luis Alberto (penallti) dhe Felipe Anderson firmosin kapitullimin e kuqezinjve

Lazio mposht Milanin 4-0 në Olimpico në ndeshjen e fundit të javës së 19-të të Serisë A dhe vërteton krizën e kuqezinjve. Bardhekaltërit e zhbllokuan pas vetëm 4' me goditjen e Milinkoviç-Savic dhe në të 38' mbërriti dyfishimi i Zaccagni. Në pjesën e dytë, muzika nuk ndryshoi: në minutën e 65-të Luis Alberto u kujdes për të kompletuar treshen nga pika e bardhë e penalltisë, përpara se Felipe Anderson të përfundonte katërfishin në rrëshqitjen e shumëfishtë të praparojës kundërshtare. Napoli fluturon në +12 nga kuqezinjtë, ndërsa djemtë e Sarrit “përqafojnë” Interin në vendin e tretë në një lartësi prej 37 pikësh.

Një tjetër goditje shumë e rëndë, pas disfatës në Superkupë. Milani u shemb nën tërbimin e Lazios, humbi humbjen e tretë të sezonit në ligë dhe pa Napolin të arratiset në krye të një renditjeje gjithnjë e më të ngjyrosur blu. Prandaj vazhdon makthi i janarit të kuqezinjve, të cilët duket se kanë humbur gjendjen dhe gjithashtu qetësinë, siç tregohet nga bllokimi i vazhdueshëm i mbrojtjes.

Sarri nga ana tjetër po shijon momentin e shkëlqyer të skuadrës së tij, e cila ka gjetur ritëm, intensitet dhe përqendrim pas një fillimi disi të pasigurt të 2023-ës. Me Juven jashtë konkurrencës, renditja buzëqesh dhe Champions, duke vazhduar kështu, është larg nga një utopi.