RTSH Sport Live

Lazio ëndërron zonën Champions

  • 22/02/2024
  • |
  • Itali
Lazio ëndërron zonën Champions
Guendouzi dhe Cataldi thyejnë Torinon dhe rinisin bardhekaltërit, skuadra e Juric bie pas një pjese të parë të mire

Në ndeshjen e prapambetur, atë të javës së 21-të të Serisë A, mbërrijnë tri pikë të rëndësishme për Lacion, e cika ka marrë një fitore 2-0 në transfertë përballë Torinos. Në pjesën e parë skuadra e Juric krijoi shumë dhe iu afrua golit, Sanabria u ndal nga shtylla, por në pjesën e dytë Sarri e zgjidhi brenda gjashtë minutave me golat e dy mesfushorëve Guendouzi (50') dhe Cataldi (56'), të dy në asistim nga Luis Alberto. Bardhekaltërit janë tani -5 nga zona e Champions League.

Që kur bëri debutimin e tij në Serie A (20 shtator 2016), Luis Alberto është lojtari që ka dhënë më shumë asistime (59, të paktën tre më shumë se ndjekësi më i afërt - Domenico Berardi 56).

Që nga 18 prilli 2021 (14 kundër Roma në ligë) Torino nuk ka tentuar të paktën 13 goditje pa e gjetur rrjetën në pjesën e parë të lojës në Serie A (13 kundër Lazios në fakt).

Duke filluar nga dita e 17-të e kampionatit (22 dhjetor 2023), Lazio është skuadra që ka fituar numrin më të madh të ndeshjeve jashtë fushe në turneun aktual (katër, nga pesë të luajtura në periudhën).