RTSH Sport Live

Leao shkatërrues, Pulisic dhe Okafor “fundosin” Lazion

  • 30/09/2023
  • |
  • Itali
Leao shkatërrues, Pulisic dhe Okafor “fundosin” Lazion
Pioli mbetet në krye me 18 pikë, por humbet Loftus-Cheek për një problem muskulor

Marshimi i Milanit vazhdon, duke ruajtur majën e Serisë A. Lazio bie në San Siro me një 2-0 të papritur, i lindur nga shpërthimet ofensive të Leaos. Surpriza e parë është në formacionet zyrtare, me Immobile në pankinë për shkak të një problemi muskular dhe Castellanos që nis ndeshjen nga minuta e parë. Bilanci i minutave të para u prish nga sulmet fillestare të bardhekaltërve, me goditjen e jashtme të rrjetës nga Felipe Anderson dhe shansin për Zaccagni. Pioli humbi shërbimin e Loftus-Cheek, i zëvendësuar nga Musah për shkak të një problemi muskulor.

Intensiteti dhe ritmi janë të larta në San Siro, me përfundimin më të mirë të Milanit: Giroud sfidon Provedel, më pas Reijnders godet shtyllën. Mbyllet pjesa e parë me rezultatin 0-0 dhe në pjesën e dytë kuqezinjtë filluan fuqishëm, duke finalizuar në minutën e 60-të: Leao frymëzoi Pulisic, i cili hyri në zonë dhe mundi Provedel. Sarri ndryshon Lazion me zëvendësime, madje duke aktivizuar Immobile, ndërsa San Siro rezervon një ovacion të madh për largimin e Yacine Adli.

Megjithatë, mundësitë më të mira erdhën nga Milan, me Provedel vendimtar ndaj Musah dhe Pulisic. Edhe Reijnders godet rrjetën, pa gjetur objektivin dhe pas një rasti për Isaksen, Milani dyfishon: goli 2-0 vjen nga një përshpejtim i madh i Leaos, i cili “tallet” me Casale dhe shërben për Okafor, i cili përsëriti veten pas Cagliarit. Pedro e sheh golin e tij të ngushëllimit të anuluar dhe Lazio humbet, duke u ndalur në shtatë pikë. Milani vazhdon në krye me 18 pikë dhe pret rezultatin e Interit për të kuptuar nëse (nga sonte) do të udhëheqë i vetëm apo jo.