Leverkusen ruan kreun, Bayern fiton me vështirësi

• 16/12/2020
  • |

Skuadrat e tre vendeve të para në Bundesligë nuk kanë gabuar në këtë javë të 12-të. Leverkusen i vendit të parë ka bërë detyrën në fushën e Koln, duke fituar me rezultatin e thellë 4-0. Që në 10 minutat e para, “Aspirinat” arritën të shënojnë dy gola, me Weiser 8’ dhe Diaby 10’, duke e bërë gjithçka të lehtë. Dy gola dhe në pjesën e dytë me autor Schick 54’ dhe Wirtz 59, për të kompletuar fitoren që i mban në vend të parë.

Aspak e lehtë për Bayern ne shtëpi përballë Wolfsburg, por në fund ka arritur të marrë tri pikët. Miqtë kaluan të parët në avantazh me anë të Philipp 5’. Bavarezët reaguan me anë të Lewandowskit, i cili shënoi në fundin e pjesës së parë dhe në fillimin e pjesës së dytë, duke siguruar një fitore me përmbysje për të tijtë.

Fitore dhe për Leipzig në transfertë, që ka mundur Hoffenheim me rezultatin 1-0. Gjithçka është vendosur në minutën e 60-të me protagonist Poulsen.

Shalke vazhdon të humbasë, 0-2 përballë Freiburg. Në të njëjtën rrugë edhe Arminia, që është mundur në shtëpi nga Augsburg me rezultatin 1-0