Lewandowski ndëshkon Leverkusen në frymën e fundit! Bayern në vend të parë

• 19/12/2020
  • |

Bayern ka triumfuar me rezultatin 2-1 në shtëpinë e Leverkusen, në një sfidë kokë më kokë për kreun, që i rikthen bavarezët edhe njëherë në vend të parë. Një sukses që mbërriti pas një gabimi të mbrojtësit Tah dhe saktësisë së sulmuesit Lewandowski, që ndëshkoi skuadrën e trajnerit Peter Bosz në fundin e takimit.

Bavarezët e panë veten në vështirësi pas 14 minutash lojë, pasi vendasit arritën të shënojnë të parë me anë të Schick. Por në fundin e pjesës së parë, është sulmuesi polak, Lewandowski që ka rikthyer barazpeshën, 1-1. Në finale, edhe njëherë polaku që mendon për ti dhënë skuadrës së tij tri pikët e radhës, duke e ngjitur në vendin e parë në klasifikim në kuotën e 30 pikëve, ndërsa Leverkuseni zbret në vend të dytë me 28 pikë.

Në sfidat e tjera, Schalke vazhdon me serinë e humbjeve, 0-1 përballë Arminia. M’gladbach është surprizuar në shtëpi nga Hoffenheim, që ka arritur të rrëmbejë një fitore 2-1. Leipzig është ndalur në një barazim 0-0 përballë Koln, ndërsa Frankfurt ka fituar 2-0 në shtëpinë e Augsburg. Më në fund rikthehet te fitorja dhe skuadra e Werder, që ka mundur 1-0 Mainz.