RTSH Sport Live

Liverpool shembet në derbi, -3 nga vendi i parë

  • 24/04/2024
  • |
  • Angli
Liverpool shembet në derbi, -3 nga vendi i parë
“Reds” humbasin 2-0 kundër Everton, skuadra e Ten Hag mund Sheffield 4-2

Liverpool humbet derbin kundër Evertonit 2-0 në ndeshjen e javës së 29-të të Premier League dhe bie në -3 pas Arsenalit. Branthwaite zgjidhi një situatë në zonë pas një goditje të lirë dhe zhbllokoi sfidën në minutën e 27-të. Liverpooli reagoi dhe Pickford zë qendrën në skenë, duke iu përgjigjur të gjitha tentativave të sulmuesve kundërshtarë.

Salah nuk arrin të ketë ndikim dhe Calvert-Lewin shënon të dytin pak para një ore lojë. Luis Diaz sheh topin të ndalet  në shtyllë, egjiptianit dhe Elliott i mohohet gëzimi personal nga portieri anglez. Ky sukses e projekton Everton +8 nga zona e rënies.

Në ndeshjet e tjera, dopieta e Bruno Fernandes e çoi Manchester United në një fitore 4-2 kundër Sheffield (Maguire dhe Hojlund gjithashtu shënuan). Crystal Palace mposht Neëcastle 2-0 falë Matetas, Bournemouth fiton 1-0 në fushën e Wolverhampton.