RTSH Sport Live

Manchester City nën hetim, e ardhmja me Guardiolën në rrezik?

  • 07/02/2023
  • |
  • Angli
Manchester City nën hetim, e ardhmja me Guardiolën në rrezik?
Një vit më parë, pas akuzave të UEFA-s ndaj qytetarëve, trajneri tha: “Nëse mësoj se më kanë gënjyer, do të largohem të nesërmen”

Me Manchester City nën hetim nga Premier League, të gjithë në Angli po pyesin nëse Pep Guardiola do të jetë ende në pankinën e Citizens në të ardhmen e afërt. Arsyeja qëndron në një arsyetim të bërë nga trajneri katalanas pak më pak se një vit më parë, ishte maji i vitit 2022, menjëherë pas eliminimit nga Champions League ndaj Real Madridit, lidhur me akuzat e datës 2020 nga UEFA (që CAS i kishte hedhur poshtë) të cilat fillimisht çoi në përjashtimin e klubit nga kupat evropiane.

"Në atë kohë u kërkova drejtuesve të mi t'u përgjigjeshin pyetjeve të mia për dyshimet që qarkullonin për Cityn. Ne shikuam njëri-tjetrin dhe besova 100% në përgjigjet që më dhanë. Gjithashtu u thashë atyre: nëse mësoj se po më gënjeni, të nesërmen do të largohem dhe nuk do të jemi më miq, dua të përfaqësoj një klub që vepron në mënyrën e duhur”.

Nuk është rastësi që tabloidët e ndryshëm, mbi të gjitha Sun, rinisën duke vënë ngarkesën mbi të: Guardiola mësohet se ka zbuluar se është gati të largohet nga Manchester City nëse vërtetohen akuzat e Premier League, madje edhe përpara një sanksioni të mundshëm.