RTSH Sport Live

Martin dominon në Sprint, në podium edhe Bagnaia e Marquez

 • 23/09/2023
 • |
 • Moto GP
Martin dominon në Sprint, në podium edhe Bagnaia e Marquez
 “Martinator” i pakapshëm, kontakt në start mes Bezzecchi dhe Marini, me Luca jashtë menjëherë

Gara Sprinti i GP të Indisë, raundi i trembëdhjetë i kampionatit botëror MotoGP, pa fitoren e Jorge Martin. Piloti i Ducati Pramac e nisi më së miri kur u fikën semaforët, duke u pozicionuar në vendin  parë dhe duke imponuar një ritëm që të tjerët nuk mundën ta mbanin, duke filluar me Francesco Bagnaia, i cili përfundoi në vendin e dytë dhe pa diferencën e tij ndaj Martin duke rënë në 33 pikë në renditje. Vendi i tretë për Marc Marquez, i ndjekur nga Brad Binder dhe Marco Bezzecchi.

Bezzecchi u përfshi në një kontakt që në fillim me Luca Marinin, ndërsa i dyti pati fatin më të keqen, duke u rrëzuar në kthesën e parë. Italiani, megjithatë, bëri një rikthim të jashtëzakonshëm, duke demonstruar se, në funksion të garës së nesërme, ai mund të jetë i vetmi që mund të konkurojë me Martin.

Gara Sprint:

 1. Jorge Martin (Ducati)
 2. Francesco Bagnaia (Ducati)
 3. Marc Marquez (Honda)
 4. Brad Binder (KTM)
 5. Marco Bezzecchi (Ducati)
 6. Fabio Quartararo (Ducati)
 7. Jack Miller (KTM)
 8. Maverick Vinales (Aprilia)
 9. Raul Fernandez (Aprilia)
 10. Fabio Di Giannaotnio (Ducati)
 11. Augusto Fernandez (KTM)
 12. Miguel Oliveira (Aprilia)
 13. Takaaki Nakagami (Honda)
 14. Michele Pirro (Ducati)
 15. Franco Morbidelli (Yamaha)

OUT
Luca Marini (Ducati)
Stefan Bradl (Honda)
Pol Espargaro (KTM)
Joan Mir (Honda)
Aleix Espargaro (Aprilia)
Johann Zarco (Ducati)