RTSH Sport Live

Martin fiton në Tajlandë, Bagnaia i dyti

 • 29/10/2023
 • |
 • Moto GP
Martin fiton në Tajlandë, Bagnaia i dyti
Pecco ngjitet nga vendi i gjashtë dhe kufizon dëmin, por spanjolli ka më shumë dhe triumfon në Buriram

Jorge Martin fiton Çmimin e Madh të Tajlandës, i vlefshëm për fazën e shtatëmbëdhjetë të Kampionatit Botëror MotoGP, 2023. Spanjolli, i cili e nisi nga pole, ka më shumë se kushdo dhe dominon në sfidën e fundit trepalëshe me Pecco Bagnaia dhe Brad Binder. Në fund, kampioni i Ducatit ishte i dyti falë kalimit të kufirit të afrikano-jugorit, duke e zbritur në vendin e tretë.

Në renditjen e pilotëve, Martin mbyll diferencën me Bagnaia-n me tre gara përpara: një fund i zjarrtë i sezonit premton të jetë përpara. Vendi i katërt për të zakonshmin Marco Bezzecchi, i cili edhe pas një muaji të prekur nga dëmtimi i klavikulës vendoset në pozita të favorshme.

GARA:

 1. Martin
 2. Bagnaia
 3. Binder
 4. Bezzecchi
 5. Aleix Espargaro
 6. Quartararo
 7. Marc Marquez
 8. Marini
 9. Di Giannantonio
 10. Zarco
 11. Morbidelli
 12. Mir
 13. Bastianini
 14. Nakagami
 15. Raul Fernandez
 16. Miller
 17. Augusto Fernandez
 18. Pol Espargaro

OUT
Vinales
Alex Marquez
Oliveira