RTSH Sport Live

MotoGP, Espargaro mund Bagnaian në Silverstone

 • 06/08/2023
 • |
 • Moto GP
MotoGP, Espargaro mund Bagnaian në Silverstone
Fitorja e ëndrrave për Aprilia, me Aleix që mundi Pecco-n në kthesat e fundit

Gara e Çmimit të Madh të Britanisë, raundi i nëntë i kampionatit botëror MotoGP, pa triumfin e Aleix Espargaro. Sukses i pabesueshëm për spanjollin e Aprilias, i cili parakaloi Francesco Bagnaia në xhiron e fundit të garës së Silverstone, në kushte të komplikuara për shkak të shiut, duke i rrëmbyer nga duart shkallën e sipërme të podiumit.

Megjithatë, për pilotin e Ducatit nga Torino, një rezultat shumë i rëndësishëm për renditjen e pilotëve, pas gabimit të Marco Bezzecchi që çoi në rrëzimin e pilotit të Mooney VR46 Racing Team.

Vendi i tretë për Brad Binder përpara Miguel Oliveira, me Fabio Quartararo që mbyll zonën e pikëve. U rrëzuan edhe Enea Bastianini dhe Marc Marquez, të cilët gjithashtu kontaktuan në xhiron e fundit.

GARA:

 1. A. Espargaro (Aprilia)
 2. Bagnaia (Ducati)
 3. Binder (KTM)
 4. Oliveira (Aprilia)
 5. Vinales (Aprilia)
 6. Martin (Ducati)
 7. Marini (Ducati)
 8. Miller (KTM)
 9. Zarco (Ducati)
 10. R. Fernandez (Aprilia)
 11. A. Fernandez (KTM)
 12. P. Espargaro (KTM)
 13. Di Giannantonio (Ducati)
 14. Morbidelli (Yamaha)
 15. Quartararo (Yamaha)
 16. Nakagami (Honda)
 17. Lecuona (Honda)

OUT
Bastianini (Ducati)
M. Marquez (Honda)
Bezzecchi (Ducati)
A. Marquez (Ducati)
Mir (Honda)