RTSH Sport Live

MotoGP Tajlandë: Martin niset i pari, zhgënjen Bagnaia

 • 28/10/2023
 • |
 • Moto GP
MotoGP Tajlandë: Martin niset i pari, zhgënjen Bagnaia
I katërti pole position radhazi për Jorge, përpara Marinit dhe Aleix Espargaro; Pecco është i gjashti

Jorge Martin fiton një pole position të shkëlqyer në Çmimin e Madh të Tajlandës, faza e njëzetë e sezonit MotoGP. 1:29.287 koha e spanjollit, i cili krijon një hendek më shumë se një të dhjetën në krahasim me Luca Marini dhe Aleix Espargaro, të cilët plotësojnë rreshtin e parë, në një pistë ku boshllëqet midis një piloti dhe tjetrit janë në rendin e të mijtës.

Francesco Bagnaia nuk është në gjendje të gjejë xhiron e duhur në dy përpjekjet e tij të fundit, duke fituar një vend të gjashtë që do t'i jape gjithsesi mundësinë për të qëndruar në pozitat e para që në fillim. Përpara Pecco-s janë Marco Bezzecchi dhe Brad Binder.

Kualifikueset

Rreshti i parë

 1. Jorge Martin (Ducati)
 2. Luca Marini (Ducati)
 3. Aleix Espargaro (Aprilia)

Rreshti i dytë

 1. Marco Bezzecchi (Ducati)
 2. Brad Binder (KTM)
 3. Francesco Bagnaia (Ducati)

Rreshti i tretë

 1. Alex Marquez (Ducati)
 2. Marc Marquez (Honda)
 3. Maverick Vinales (Aprilia)

Rreshti i katërt

 1. Fabio Quartararo (Yamaha)
 2. Johann Zarco (Yamaha)
 3. Augusto Fernandez (KTM)

Rreshti i pestë

 1. Fabio Di Giannantonio (Ducati)
 2. Raul Fernandez (Aprilia)
 3. Jack Miller (KTM)

Rreshti i gjashtë

 1. Takaaki Nakagami (Honda)
 2. Pol Espargaro (KTM)
 3. Franco Morbidelli (Yamaha)

Rreshti i shtatë

 1. Joan Mir (Honda)
 2. Miguel Oliveira (Aprilia)
 3. Enea Bastianini (Ducati)