RTSH Sport Live

Napoli mund Romën dhe vazhdon udhëtimin drejt titullit

  • 29/01/2023
  • |
  • Itali
Napoli mund Romën dhe vazhdon udhëtimin drejt titullit
El Shaaraëy i përgjigjet avantazhit fillestar të Osimhenit, por në minutën e 86-të Simeone kujdeset për tri pikët

Napoli mundi Romën 2-1 në javën e 20-të të Serisë A dhe vazhdon udhëtimin i vetmuar drejt majës së renditjes, duke e ngritur veten në +13 ndaj Interit të vendit të dytë. Napolitanët zhbllokuan sfidën në minutën e 17-të me një gol kryevepër të Osimhen të zakonshëm, por verdhekuqtë nuk u dorëzuan dhe arritën barazimin pesëmbëdhjetë minuta nga fundi, falë një prekje nga zëvendësuesi El Shaaraëy. Në fund të ndeshjes është një tjetër zëvendësues, Simeone, i cili i jep tri pikët skuadrës së tij në minutën e 86-të.

Një tjetër sukses, një tjetër mbrëmje magjike, një tjetër hap drejt një qëllimi gjithnjë e më konkret. Napoli, jo pa vuajtje, fundos edhe Romën, e cila nuk ka humbur që nga derbi i 6 nëntorit, duke u konfirmuar si sunduesi absolut i kampionatit. Kanë mbetur edhe 18 ndeshje dhe janë shumë, është e vërtetë, por diferenca me ndjekësit është mbresëlënëse dhe të gjitha, nga Interi e poshtë, vazhdojnë të vuajnë ulje-ngritje. Gara e titullit, ditë pas dite, po kthehet gjithnjë e më shumë në një vrapim individual.