RTSH Sport Live

Nga Anglia: Juve po lerëson zgjidhjen e kontratës me Pogba

  • 04/02/2023
  • |
  • Itali
Nga Anglia: Juve po lerëson zgjidhjen e kontratës me Pogba
Sipas Daily Mail, klubi i Juventusit duket i lodhur duke pritur rikthimin e francezit, i cili nuk po mendon për reduktimin e pagës.

Paul Pogba mbetet në mesin e të padisponueshëmve të Juventusit, siç konfirmohet nga Massimiliano Allegri pas Lazios në Kupën e Italisë: "Ne kemi nevojë për durim, është e vështirë të luash kundër Salernitanës". Në fillim të shkurtit, me zero ndeshje zyrtare të luajtura në 2022/23, është normale që klubi i Juventusit të fillojë të vlerësojë një strategji afatmesme për mesfushorin francez, i cili ka nënshkruar kontratë deri në vitin 2026 për rreth 10 milionë euro sezon. Sipas Daily Mail, që e konsideron të pamundur uljen e rrogës nga lojtari, mes hipotezave në tryezën e drejtuesve të Juventusit është edhe ndërprerja e kontratës, me Pogba që në atë moment mund të provojë një aventurë të re në MLS.

Një zgjidhje drastike, ndoshta edhe tepër drastike edhe për një lojtar të regjistruar që rëndon shumë mbi pagat e një klubi që ka sfida të ndryshme përpara, sidomos jashtë fushës, të cilat mund të ndryshojnë rrjedhën e strategjisë ekonomike të të gjithë strukturës. Se diçka po zien, këtë e tregon mendimi i drejtuesve të vjetër për të hequr bonuset e skuadrës që lojtari merr pa luajtur.

Sigurisht që nga tani deri në qershor do të jenë muaj vendimtarë për të kuptuar nëse Pogba-bis mund të jetë një martesë funksionale edhe në sezonet e ardhshme. Tani është shumë herët për të bërë parashikime, por nëse gjendja fizike nuk jep siguri dhe duke pasur parasysh vështirësinë në shitjen e Pogbas (duke marrë parasysh dëmtimet historike dhe pagën e tij), atëherë zgjidhja mund të mos jetë më një hipotezë e largët, veçanërisht nëse numri 10 bardhezi vendos vërtet të ndryshojë ajrin.