RTSH Sport Live

Njoftimi i Aston Martin: Stroll nuk do të garojë në Singapor

  • 17/09/2023
  • |
  • Formula 1
Njoftimi i Aston Martin: Stroll nuk do të garojë në Singapor
Piloti kanadez nuk do të zbresë në pistë pas incidentit që ndodhi në kualifikuese

Nuk ka garë për Lance Stroll në Çmimin e Madh të Singaporit, e vlefshme për raundin e gjashtëmbëdhjetë të Kampionatit Botëror të Formula 1, 2023. Njoftimi erdhi drejtpërdrejt nga Aston Martin, që shpjegoi se kishte vendosur së bashku me pilotin të mos garonin të dielën në pistë e Marina Bay. Në fakt, në kualifikueset e së shtunës, kanadezi u përfshi në një aksident që e pa atë duke u rrotulluar, duke u përplasur me murin dhe duke shkatërruar në masë të madhe makinën e tij, fatmirësisht i padëmtuar.

Lehtësim për Mike Crack, drejtori i ekipit të Aston Martin, në lidhje me gjendjen e Stroll: "I gjithë ekipi është i lehtësuar që Lance arriti të dilte vetë nga makina pas aksidentit të djeshëm - fjalët e tij -. Megjithatë, ai ende po ndjen efektet e aksidenti, i cili ndodhi me shpejtësi të madhe”.

“Prioriteti ynë tani është që ai të kthehet shpejt në formë të plotë. Së bashku kemi vendosur që ai të mos marrë pjesë në garën e kësaj mbremje, në mënyrë që të përqendrohemi në rikthimin në pistë për Çmimin e Madh të Japonisë fundjaven e ardhshme”.