RTSH Sport Live

Olimpiada, Brazili kampioni: 2-1 ndaj Spanjës, vendos Malkom

  • 07/08/2021
  • |
  • Tokio 2020
Olimpiada, Brazili kampioni: 2-1 ndaj Spanjës, vendos Malkom
 Selecao konfirmoi titullin e fituar në Rio, duke kapërcyer Furitë e Kuqe falë golave ​​të Cunha dhe anësorit të Zenit në shtesën

Brazili ka arritur të fitojë turneun e futbollit për meshkuj në Lojërat Olimpike të Tokios, duke mundur Spanjën 2-1 në finale falë golave ​​të Cunha në pjesën e parë dhe Malcom në kohën shtesë. Barazimi i momentit për Furitë e Kuqe u vendos nga Oyarzabal. Kështu, brazilianët konfirmojnë arin e fituar në Rio dhe ngjiten në shkallën më të lartë të podiumit edhe në ngjarjen japoneze.

Pas një penalltie të humbur nga Richarlison në minutën e 38-të, Brazili kaloi në avantazh me anë të Matheu Cunha, sulmuesi i Hertha Berlin, që surprizoi Unai Simon në minutën e 45-të. Një kontroll i mirë në zonë i topit, duke shfrytëzuar një pozicionim të gabuar të Pau Torres dhe një e djathtë e fortë ka mposhtur portierin e spanjollëve.

Barazimi i Spanjës vjen me Oyarzabal në minutën e 61-të. Mesfushori sulmues i Rel Sociedad arrin një krosim të Soler dhe mund Santos me golin e tij të tretë olimpik. Duhet koha e dytë shtesë për të vendosur ndeshjen: është e 106-ta kur Malcom shkon në të majtë, fokusohet dhe mund Unai Simon në dalje: 2-1 për Brazilin që fiton turneun Olimpik dhe konfirmon arin e Rio de Janeiro.