RTSH Sport Live

Përplasje mes tifozëve në Dortmund, 10 të arrestuar dhe 4 të plagosur

  • 10/07/2024
  • |
  • Futboll Bota
Përplasje mes tifozëve në Dortmund, 10 të arrestuar dhe 4 të plagosur

Dhjetë arrestime dhe katër të plagosur, plus një lokal gjysmë të shkatërruar, janë pasojat e përplasjeve mes tifozëve anglezë dhe holandez para gjysmëfinales së Kampionatit Evropian, që u zhvilluan në zonën qendrore të Dortmundit, plot me klube, mes Altmarkt dhe Kleppingstrassebar.

Ajo që i nxiti, sipas asaj që u rindërtua nga mediat vendase, ishte shfaqja e një flamuri anglez jashtë një klubi, të grisur nga holandezët, të cilët numerikisht duken në shumicë në krahasim me ‘rivalët’ e tyre.

Përleshja që pasoi dhe që gradualisht u përshkallëzua, ishte e furishme, deri në atë pikë sa, ndërsa gota dhe karriget po fluturonin, një semafor u shkatërrua.